Verejnosť je stále viac rozčarovaná EÚ a mohla by úplne stratiť dôveru, ak nezačnú národní politici aktívnejšie podporovať politiku Únie, uviedol komisár EÚ zodpovedný za regionálnu politiku a reformy Michel Barnier. Dodal, že kríza dôvery je vážnejšia ako obdobie „europesimizmu“ začiatkom osemdesiatych rokov. „Začínajú prevládať pochybnosti. Situácia je vážna, ide o ťažké obdobie v budovaní Európy. Nesmieme sa však vzdať,“ povedal Barnier.
Dôvodom je podľa neho „kultúrny šok“ z prechodu na euro, spomalenie ekonomiky a obavy z rozšírenia na východ, z globalizácie a migrácie. Riešením je, aby politickí lídri nerobili zo záležitostí EÚ „tajné“ rokovania medzi vládami, ale aby začali otvorenú verejnú debatu o užitočnosti spoločných aktivít na riešenie európskych problémov. Táto debata by sa mala týkať najmä zavedenia eura a rozšírenia EÚ ktoré podľa prieskumov verejnej mienky nemá veľkú podporu verejnosti. „Ticho podnecuje obavy, demagógiu a antieurópsku kampaň,“ uviedol Barnier. Barnier je tiež presvedčený, že EÚ je najlepšou šancou na reguláciu a znižovanie rizika ekonomickej globalizácie.
Podľa Barniera by reformy inštitúcií EÚ, ktoré majú byť ukončené v rolku 2004, mali byť príležitosťou na priblíženie Únie bližšie k obyvateľom. Taktiež debata o budúcnosti EÚ by mala zahŕňať verejnosť. „Už musíme prestať s tajnými diskusiami. Debaty musia byť verejné, televízne alebo na internete,“ uviedol.