Vysoká inflácia v Maďarsku a ČR a nadchádzajúce voľby v Poľsku dávajú miestnym tvorcom menovej politiky len málo priestoru ako čeliť nepriaznivým dôsledkom hospodárskeho útlmu v Európskej únii (EÚ). Analytici očakávajú, že úrokové sadzby v strednej Európe zostanú v budúcich týždňoch na súčasnej úrovni alebo sa dokonca ešte zvýšia.
Maďarsko, ktorého inflácia by zrejme mohla postupne spomaliť, musí v znižovaní sadzieb postupovať veľmi obozretne, zhodujú sa analytici. Maďarská mena je totiž pevne viazaná s volatilným poľským zlotým. „Fiškálny výhľad Poľska silne obmedzuje priestor pre zmeny menovej politiky. Spomalenie hospodárstva EÚ sa už začína prejavovať v ČR a v Maďarsku. A to potrvá ešte ďalšie dva alebo tri roky,“ uviedol Dirk Wölfer z S&P MMS vo Frankfurte.
Stredoeurópske krajiny usilujúce o vstup do EÚ sa dôsledkom spomalenia v západnej Európe určite nevyhnú. To podľa analytikov ďalej dokazujú tiež utorkové údaje o maďarskom hrubom domácom produkte (HDP), ktorý spomalil v druhom štvrťroku na 4 % z 5,9 % v rovnakom období pred rokom. Maďarsko bude podľa analytikov spomalením EÚ zasiahnuté najviac. Po ňom by mala nasledovať ČR. Poľsko je voči otrasom v EÚ najodolnejšie, na druhej strane ho však trápi neistota fiškálnej politiky budúcej vlády, ktorá nastúpi po blížiacich sa parlamentných voľbách.
Poľsko patrí medzi krajiny s najvyššími reálnymi úrokovými sadzieb v Európe. Centrálna banka však s najväčšou pravdepodobnosťou v nasledujúcich niekoľkých mesiacoch ponechá kľúčovú úrokovú sadzbu pre intervencie na trhu na súčasných 14,5 %. Poľsko v tomto roku znížilo sadzby o 450 bázických bodov. Spomaľujúci hospodársky rast v Maďarsku by mohol vplývať na zníženie kľúčovej dvojtýždennej sadzby zo súčasných 11,25 %, avšak obavy z naštartovania inflácie, ktorá presahuje úroveň 9 %, dovolia centrálnej banke znížiť sadzby len veľmi mierne a so zanedbateľným vplyvom na ekonomiku. Tiež inflácia v ČR by podľa analytikov mohla čoskoro primäť centrálnu banku k zvýšeniu dvojtýždennej repo sadzby vo výške 5,25 %. A to i napriek nepriaznivého dopadu hospodárskeho útlmu EÚ na českú ekonomiku.