ČLÁNOK




Pod pokles inflácie v auguste sa podpísali najmä potraviny
6. septembra 2001

Pod pokles spotrebiteľských cien v auguste o 0,1 % sa podľa analytikov podpísalo hlavne sezónne zníženie cien potravín. Miera inflácie ku koncu tohto roka by sa tak podľa nich mohla pohybovať na úrovni 6,7 až 7,5 %, čo predstavuje mierny pokles oproti augustovým 7,8 percentám.

„Obdobne ako v predchádzajúcom mesiaci aj v auguste bol vývoj inflácie ovplyvnený sezónnym poklesom cien potravín, k čomu sa pridal aj sezónny výpredaj obuvi a odevov,“ uviedol analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Aj medzimesačné zmeny ostatných odborov indexu spotrebiteľských cien boli podľa neho minimálne. Sezónny pokles potravín sa premietol aj do medzimesačného poklesu pri jadrovej inflácii. „Naďalej predpokladáme, že hodnota medziročného indexu spotrebiteľských cien zakončí rok na úrovni 7,2 %,“ konštatuje Ondriska.

Súčasný vývoj spotrebiteľskej a predovšetkým jadrovej inflácie podľa Ondrisku výrazne znížil pravdepodobnosť zvýšenia kľúčových úrokových sadzieb NBS v tomto roku a naopak pravdepodobnosť mierneho zníženia týchto sadzieb narástla. „Vzhľadom na stále existujúce potenciálne riziká ohľadom budúceho vývoja cenovej hladiny, však krok zníženia sadzieb zrejme nie je možné očakávať už na septembrovom zasadaní bankovej rady,“ dodal Ondriska.

„Ako sme očakávali v predchádzajúcich komentároch, júl a august konečne priniesli nižšie ceny potravín, ktoré tým aspoň čiastočne kompenzovali nezvyčajné nárasty z jarných mesiacov,“ uviedol ekonóm Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. V auguste neprotirečili sezónnosti už ani ceny ovocia, ktoré klesli o 4,6%. „Dovolenková nálada“ platila pre ostatné kategórie, v ktorých sa ceny zmenili len mierne.

Z hľadiska úrokových sadzieb bol podľa Ódora dôležitý vývoj jadrovej a čistej inflácie. Jadrová inflácia vďaka potravinám klesla opäť pod 5 %, kým čistá inflácia dosiahla medziročný nárast o 3,6 %. „Naďalej platí, že dopytová inflácia nevykazuje nebezpečné nárasty. Možné sprísnenie menovej politiky v súvislosti s rastúcim domácim dopytom je preto stále neaktuálne,“ konštatoval Ódor.

September podľa neho pravdepodobne prinesie väčší medzimesačný nárast spotrebiteľských cien, avšak v medziročnom porovnaní neočakáva veľké zmeny. „Koncoročnú hodnotu inflácie očakávame naďalej mierne nad 7,5 %,“ dodal na záver Ódor.

„Doterajšie výsledky miery inflácie naznačujú, že existuje reálny predpoklad naplnenia zámerov centrálnej banky v oblasti inflácie,“ uviedla vedúca oddelenia stratégie a analýz Všeobecnej úverovej banky Jana Šikulová. Inflačný vývoj je jedným zo smerodajných parametrov pre vývoj úrokových sadzieb na peňažnom trhu. „Podľa nášho názoru priestor pre ďalší veľmi mierny pokles kľúčových úrokových sadzieb ešte existuje, avšak za predpokladu, že miera inflácie bude v nasledujúcom období pokračovať v priaznivom trende. Rovnako verejné financie musia zostať pod kontrolou a schodok na bežnom účte platobnej bilancie bude v rozhodujúcej miere prefinancovaný prílevom zahraničných investícií. Za týchto predpokladov očakávame, že v záverečných mesiacoch roka môže dôjsť k zníženiu kľúčových sadzieb o 0,25 percentuálnych bodov,“ konštatovala Šikulová.

Rizikom je podľa nej vývoj domácej spotreby, ktorá v súvislosti so stupňujúcim sa oživením ekonomiky môže byť potenciálnym zdrojom inflačných tlakov. „Naše tohoročné očakávania počítajú s priemernou mierou inflácie v rozmedzí 6,8 – 7,8 %, s koncoročnou mierou inflácie v intervale 6,7 – 7,5 % a s jadrovou infláciou v rozpätí 4,0 – 4,7 %,“ dodala Šikulová.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 1. 2025

USD 1,047 0,007
CZK 25,097 0,043
GBP 0,844 0,001
HUF 408,850 0,850
CAD 1,502 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS