ČLÁNOK




Aj najnovšie dáta o stave americkej ekonomiky sú konfliktné
27. augusta 2001

Americká ekonomika akoby uviazla v urputnom boji ukazovateľov, ktoré na jednej strane hovoria o pokračujúcom oslabovaní v sektore výroby, no na druhej strane demonštrujú robustný trh s nehnuteľnosťami. Výsledok tohto „boja“ je zatiaľ neistý.

Ministerstvo obchodu USA v najnovšej štatistike, ktorú publikovalo na konci uplynulého týždňa uviedlo, že objednávky pre americké firmy, ktoré vyrábajú produkty dlhodobejšej spotreby, v júli opäť klesli a júnové údaje bolo nevyhnutné ešte raz revidovať – smerom nadol, čo podľa prvých komentárov iba potvrdzuje vážnu situáciu v americkom priemysle.

V konkrétnych číslach – objednávky na osobné automobily, počítače a ďalšie produkty dlhodobejšej spotreby sa v júli na sezónne upravenej báze znížili o 0,6% a vo finančnom vyjadrení dosiahli objem 182,02 miliardy USD. V júni sa zaznamenal prepad tohto ukazovateľa až o 2,6%, hoci predchádzajúce informácie hovorili o 1,7%-nom poklese objednávok.

V ostrom kontraste s týmto pohľadom je predaj nových domov, ktorý dosiahol najvyššiu úroveň od marca 2001, pretože Američania využívajú extrémne nízke úrokové sadzby z poskytovaných hypotekárnych úverov.

Celkový predaj nehnuteľností sa v júli zvýšil o 4,9%, hoci v júni predstavoval tento nárast hodnotu 2,8%.

Uvedené dva „balíky“ údajov poskytujú perfektný obraz konfliktných dát, ktoré na seba pôsobia kompenzačne. Prvý „balík“ je charakteristický pre recesiu, druhý pre pokračovanie ekonomickej expanzie, zrejme najväčšej od skončenia II. svetovej vojny.

Terajší „boj“ medzi vysokými spotrebiteľskými výdavkami a klesajúcimi hospodárskymi ukazovateľmi firemného sektora rozhodne o tom, či ekonomika ako celok skĺzne do recesie alebo dôjde k jej neustále avizovanému pozitívnemu obratu.

Z konca uplynulého týždňa je však nevyhnutné osobitne zvýrazniť aj optimistické vyhlásenia zástupcov špičkovej technologickej spoločnosti Cisco Systems, podľa ktorých sa ekonomika firmy stabilizovala.

Vzápätí po tomto vyhlásení sa akciový index Nasdaq Composite zvýšil o 4% a uzatváral na hodnote 1 916,72 bodov a Dow Jones Industrial Average posilnil o 1,9% na celkovú úroveň 10 423, 17 bodu.

I tak sa zdôrazňuje, že americký sektor priemyslu je v najhoršom štádiu od obdobia recesie z rokov 1981-1982. Podľa ministerstva práce USA došlo v amerických výrobných podnikoch za ostatných dvanásť mesiacov k zníženiu pracovných pozícií až o 600 000 miest.

Prezident Bush uviedol, že hospodárstvo USA je uprostred korekcií a ak to bude nevyhnutné, v prípade ďalších signifikantných náznakov recesie sa použijú rozpočtové prebytky určené pre Social Security na odvrátenie takéhoto negatívneho vývoja.

Doteraz existovala celkom jednoznačná dvojstranná zhoda medzi republikánmi a demokratmi, že sa nesiahne na prebytky vo výnosoch z daní, ktoré sú „prisľúbené“ štátnemu penzijnému systému.

Predstavitelia Demokratickej strany obvinili prezidenta USA, že vážne ohrozil práve Social Security, pretože prebytok vo federálnom rozpočte využíva vo svojom programe zníženia daní namiesto toho, aby podporil penzijnú schému. Táto údajne čelí vážnej finančnej kríze – Američania narodení v období „baby boomu“, teda populačnej explózie totiž odchádzajú do dôchodku, čím narastá tlak na zvýšenie celkového objemu penzijných dávok pri znižujúcom sa stave Američanov v produktívnom veku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS