ČLÁNOK




Reakcia trhov na rozhodnutie Fedu po siedmy raz znížiť úrokovú sadzbu je chladná
23. augusta 2001

Ceny akcií sa na svetových trhoch dostali pod neočakávaný tlak, ktorý je podmienený masívnymi predajmi, čo sa interpretuje ako „veľmi chladná“ reakcia na zníženie základnej úrokovej sadzby americkou centrálnom bankou o ďalších 25 bázických bodov.

Trhy teda nevnímali prioritne tento fakt, skôr venovali pozornosť hodnoteniam Federal Reserve, ktorý upozornil na pokračujúce ochabnutie hospodárstva v USA.

Hoci zníženie úrokových sadzieb, ktoré sa premieta do „zlacnenia“ peňazí pre firmy i spotrebiteľov, je typickým inštrumentom na oživenie trhov, analytici sú znepokojení komentármi Fedu, ktorý konštatoval, že zisky firiem, ako aj kapitálové investície sa znižujú a rast sa spomaľuje v USA i v zahraničí. Trhy začínajú intenzívne vnímať skutočnosť, že americkej centrálnej banke sa nedarí vliať „novú silu“ ekonomike Spojených štátov, uviedol vo svojej štúdii Standard & Poor´s. Ďalší ekonomickí experti sa pozastavujú nad tým, že šesť predchádzajúcich redukcií základnej úrokovej sadzby nespôsobilo adekvátnu reakciu ekonomiky USA. Akciové indexy promptne odpovedali na podobné hodnotenia.

Dow Jones Industrial Average zaznamenal v utorok, teda v deň rokovania Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu – FOMC, pokles hodnoty akcií o 1,41%, Nasdaq Composite sa dokonca skĺzol o 2,66%. Technologické akcie, ktoré sa začali na jar mierne stabilizovať po prepade na 2,5-ročné minimum, sú momentálne o 20% slabšie v porovnaní s májom 2001.

Včera bol evidentný aj pokles na ázijských trhoch – v Hongkongu sa ich hodnota znížila o 1,43% a na Taiwane o 1,65%. Vzostup o 1,03% včera deklarovala Tokijská burza, čo je však spojené s plánmi japonskej vlády na regeneráciu japonských miest, ktorá má výraznejšie oživiť trh s nehnuteľnosťami i sektor stavebníctva.

Straty vykázali aj hlavné európske akciové indexy – britský FTSE 100 sa znížil o 50 bodov a francúzsky CAC-40 o 65 bodov, frankfurtský DAX mierne posilnil o 0,67%.

O čosi optimistickejší je pohľad na rozhodnutie Fedu znížiť základnú úrokovú sadzbu zo strany Americkej obchodnej komory, ktorá tvrdí, že centrálnej banke sa podarilo podporiť dopyt amerických domácností a ekonomika je „pripravená na obrat, ku ktorému dôjde koncom tohto roka“.

Investičná banka Merrill Lynch kalkuluje s tým, že „zlacnenie“ peňazí prinesie americkým spotrebiteľom zníženie nákladov pri ich požičiavaní až o 50 miliárd dolárov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS