Objem primárnych bankových vkladov by si aj po dosiahnutí úrovne predstavujúcej približne 60% hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom štvrťroku tohto roka mal aj naďalej zachovať vysokú rastovú dynamiku. Uvádza vo svojej analýze Československá obchodná banka (ČSOB).
V prípade korunových vkladov obyvateľstva v bankách dochádza k oslabeniu rastového trendu, keď sa ich dynamika dostala pod 10 %. Toto spomalenie je však kompenzované vkladmi podnikovej sféry. Od začiatku roka 1999 totiž dochádza k prudkému rastu vkladov firiem, čo odráža aj vývoj v prvom polroku, keď objem korunových a devízových vkladov firiem sa zvýšil o 23 %, respektíve 35 %. Táto situácia je podľa analýzy odrazom vysokého prílivu zahraničného kapitálu, zlepšenej finančnej situácie podnikovej sféry a pokračovaním úverovej aktivity bánk.
V prípade podnikovej sféry možno pri poskytovaní úverov pozorovať mierne oživenie. Vyššou dynamikou úverovej aktivity bánk je charakteristický sektor obyvateľstva, ktorý v prvom polroku vykázal rast prevyšujúci 15 %. Aj napriek takejto vysokej hodnote rastu je podľa analýzy sektor obyvateľstva aj naďalej poddimenzovaný, čo hovorí v prospech jeho rastu aj v najbližších rokoch.
Po týždňoch stability sa úrokové sadby na peňažnom trhu mierne zvýšili, čím sa ďalšie znižovanie sadzieb Národnej banky Slovenska (NBS) v tomto roku zdá ako veľmi nepravdepodobné. Sadzby na peňažnom trhu by do konca tohto roka nemali zaznamenať výraznejšie zmeny a existuje predpoklad ich ďalšieho udržania na približne súčasnej úrovni. Rozhodujúcim faktorom pre ich ďalší pokles budú údaje o vývoji zahraničného obchodu, ako aj výsledky HDP za prvý polrok tohto roka.
Na kurz slovenskej koruny bude podľa analýzy silne vplývať postup privatizácie strategických podnikov a udržanie politickej stability. „Naďalej však platí náš názor, že existuje určitý priestor na posilnenie Slovenskej koruny.“ Uvádza sa na záver analýzy.