Nepriaznivé trendy na akciových trhoch sa prehĺbili na oboch stranách Atlantiku, pretože okruh renomovaných amerických firiem, ktoré deklarovali prepad v hospodárskych výsledkoch, sa opäť rozšíril.
Druhý najväčší výrobca automobilov na svete, spoločnosť Ford, oznámila, že v rámci úspory nákladových položiek a ďalších reštrukturalizačných opatrení prepustí 4 000 – 5 000 zamestnancov. Gigant v oblasti výroby počítačov, firma Dell, upozornila, že jej výnosy sa výrazne znížia.
Predajca odevov a textílií Gap zasa oznámil pokles zisku o 51%.
K depresívnym náladám prispeli aj najnovšie fakty, ktoré hovoria o ďalšom prehĺbení deficitu obchodnej bilancie USA.
V súhrne všetky tieto informácie podporili oprávnenosť tvrdenia, že ozdravenie americkej ekonomiky sa časovo vzďaľuje.
Reakciou na toto konštatovanie bol pokles hlavných akciových indexov na sklonku uplynulého týždňa. Dow Jones Industrial Average uzatváral na hodnote 10 240,78 bodu, čo predstavuje pokles o 151,74 bodu (o 1,46%) a Nasdaq Composite sa skĺzol o 3,28% na hodnotu 1 867,01 bodu.
Nálady na trhu sú oveľa negatívnejšie a odhad ďalšieho vývoja ešte opatrnejší v porovnaní s obdobím minulého mesiaca – konštatuje doslova analýza Credit Suisse Asset Management.
Táto charakteristika sa týka aj hlavných európskych akciových indexov.
Nemecký DAX sa znížil o 2,61% a v piatok vo Frankfurte uzatváral na 5 222,12 bodu.
Francúzsky CAC-40 sa skĺzol o 2,16% na 4 777,37 bodu a iba britský FTSE 100 unikol podstatnejším stratám, pretože sa znížil iba o 0,88%, teda na hodnotu 5 342,1 bodu.
Vráťme sa ešte k rozšíreniu deficitu americkej obchodnej bilancie, jej príčinám a dôsledkom.
Tento deficit sa v júni zvýšil na 29,41 miliardy USD, pričom v máji dosiahol 28,47 miliardy dolárov.
Znížil sa export aj import, ktorý sa ustálil na najnižších hodnotách od začiatku minulého roka.
Časť analytikov preto tvrdí, že obchodné dáta svedčia o celkovom zlyhaní rastu americkej ekonomiky v II. kvartáli 2001.
Ak k tomu pridáme aj nižšie výdavky v sektore stavebníctva, možno predvídať záver, že revidované rastové parametre za II. štvrťrok sa budú v USA blížiť k nule, respektíve sa môžu presunúť do negatívnych čísiel.
Tým viac sa upriami pozornosť na zajtrajšie rokovanie Federálneho výboru pre operácie na voľnom trhu, ktorý bude rozhodovať o ďalšej úprave menovej politiky.
Federal Reserve znížil počas tohto roka základnú úrokovú sadzbu dovedna šesť razy, aby stimuloval ekonomiku a v utorok sa – vzhľadom na najnovšie hospodárske ukazovatele – nevylučuje ďalšia, v poradí už siedma modifikácia.