ČLÁNOK




Dolár sa ocitol pod silným tlakom trhu
20. augusta 2001

Toto leto iba ťažko nazvať uhorkovou sezónou. Dolár padá. Euro sa za pár dní vyšvihlo o viac ako 5 centov a efektne sa tak vrátilo nad hranicu 90 centov. Akciové trhy stagnujú a hrozia ďalším oslabením. Technologický index Nasdaq sa nielen že spustil pod hranicu 2000 bodov, v priebehu týždňa dokonca zahrozil poklesom pod 1 900 bodov. Zverejnené makrodáta hovoria o pokračujúcej stagnácii americkej ekonomiky, ktorej rast sa v týchto mesiacoch zrejme sotva drží tesne nad nulou. Medzinárodný menový fond varuje pred prudkým oslabením dolára v dôsledku vysokého schodku bežného účtu. Nemecké domáce inštitúty znižujú očakávanie rastu v druhom kvartáli na slabých 0,7 %.

Hlavnými správami boli v poslednom týždni makrodáta z USA. Ich vyznenie nebolo úplne negatívne. V prípade maloobchodného predaja ako i rastu nových domov výsledky v dobrom smere prekonali očakávania trhu. Menej nápadnou rovnako dobrou bola i spáva o poklese zásob. Nízky index spotrebiteľských cien (CPI) má skôr iba opornú úroveň, nakoľko otvára dvere pre pokračovanie znižovania sadzieb americkej centrálnej banky Federal Reserve (Fed). Na druhej starne negatívnou bola správa o opätovnom poklese využitia kapacít, to však nie je v súčasnom stave žiadnym prekvapením. Priemyselná produkcia klesala, klesala však menej, ako čakal trh. Asi najhoršou správou z pohľadu perspektív oživenia americkej ekonomiky bol tak Philadelphia Fed index výrobnej aktivity, ktorý v auguste zaznamenal ďalší výrazný prepad.

Istým sa tak zdá byť dnes hlavne jedno – výroba, najboľavejšie miesto súčasnej americkej ekonomiky, sa stále nerozbieha. Je pravdepodobne iba otázkou času, kedy sa, v prípade pokračovania tohto stavu, premietne táto stagnácia do nárastu nezamestnanosti, ktorá je zatiaľ na veľmi dobrej úrovni ako i do poklesu rastu miezd a reálnych príjmov. A práve tento by mohol podkopať hlavný súčasný pilier – spotrebiteľov. V takom prípade by mohlo dôjsť k prehĺbeniu súčasnej stagnácie.

Zdá sa, že do konca roka je možné očakávať v najlepšom prípade prvé signály oživenia americkej ekonomiky. Napriek tomu by sa akciové trhy už nemuseli, pokiaľ nedôjde k zhoršeniu súčasného stavu, posunúť výrazne nižšie. Určite si však zachovajú silnú volatilitu a citlivosť na zlé správy. Veľkým otáznikom zostáva dolár, ktorý sa dostal v posledných dňoch pod možno viac psychologický tlak a výrazne oslabil po vlne predajov voči všetkým významným menám. Stav japonskej ekonomiky však nedáva jenu reálnu šancu na výraznejší rozmach a posilnenie jenu pod hranicu 120 JPY/USD tak bolo možno iba krátkodobé. Zaujímavý je hlavne silný rast eura, ktoré stúplo k doláru už o viac ako 5 centov a v závere týždňa sa držalo nad 90 centami. Ďalší rast však zrejme nenastane, pokiaľ sa nepotvrdí schopnosť eurozóny odolať oslabeniu americkej ekonomiky. A táto možnosť je stále iba hypotézou, podľa posledných makrodát dokonca nie príliš pravdepodobnou.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS