Penetrácia internetu na Slovensku prevyšuje hodnoty v Maďarsku a Poľsku a priblížila sa k Českej republike (ČR). V januári tohto roka penetrácia dosiahla 18 %, pričom v roku 1999 bola 10 %. V susednej ČR predstavuje 20 %. Podľa prieskumu nemeckej agentúry GfK sa však iba 2,4 % Slovákov pripája na internet z domu a len 6,9 % využíva služby internetu každodenne, prípadne niekoľkokrát za týždeň. Vyplýva to zo správy Business Operations Report, ktorú publikovala analytická skupina The Economist Intelligence Unit (EIU).
Zo správy ďalej vyplýva, že necelé 3 % Slovákov nakupuje on-line a menej než 2 % realizuje prostredníctvom internetu finančné transakcie. Väčšina využíva sieť na získavanie informácií potrebných k štúdiu a práci, prezeranie zábavných stránok či zasielanie e-mailov. Minuloročný objem on-line obchodov predstavoval hodnotu 600 tis. USD, podľa predpovedí by mal v tomto roku dosiahnuť celkovo 3 mil. USD. Aj táto hodnota však predstavuje minimálny podiel na celkovom maloobchodnom predaji na Slovensku, ktorý dosahuje hodnotu vyše 10 mld. USD. Analytici to odôvodňujú najmä zameraním medzinárodných maloobchodných predajcov na výstavbu hypermarketov a ich nízkym záujmom o zavádzanie e-komercie na Slovensku.
Z významných maloobchodníkov podporuje obchodovanie cez internet v našom regióne podľa EIU iba spoločnosť Nay, ktorá on-line predáva elektroniku a domáce spotrebiče. Väčšina užívateľov však i tento elektronický obchod využíva len na získavanie informácií o výrobkoch. Skupina niekoľkých špecializovaných on-line predajcov, ktorá tvorí väčšiu časť príjmov z elektronického obchodu na Slovensku, ponúka predovšetkým CD, knihy, IT produkty, spotrebnú elektroniku a cestovateľské služby.
Z desiatich najpopulárnejších portálov na Slovensku sú tri určené na zasielanie elektronickej pošty, dva portály sú vyhľadávacie, dva poskytujú on-line spravodajstvo. V prvej desiatke sa ďalej nachádzajú stránky určené pre zábavu a portál na vyhľadávanie pracovných príležitostí.