Vláda s pripomienkami schválila odbornou verejnosťou kritizovaný zákon o cenných papieroch a investičných službách. Cieľom zákona je podľa Ministerstva financií SR, predkladateľa zákona, prispôsobenie legislatívneho prostredia v oblasti kapitálového trhu direktívam Európskej únie (EÚ) a zlepšiť úroveň ochrany klientov obchodníkov s cennými papiermi a investorov na kapitálovom trhu. Ako v stredu na tlačovej besede informovala ministerka financií Brigita Schmögnerová, zložitejšie bude zákon presadiť v parlamente.
Najdôležitejšie zmeny sa týkajú evidencie cenných papierov, depozitára cenných papierov, systému ochrany klientov obchodníkov s cennými papiermi, verejnej obchodovateľnosti cenných papierov a činnosti nebankových finančných inštitúcií. Pre obchodníkov s cennými papiermi určuje zákon okrem iného aj minimálnu kapitálovú primeranosť, ktorú bude Úrad pre finančný trh sledovať na konsolidovanej báze. K ochrane klientov obchodníkov s cennými papiermi by mal prispieť aj Garančný fond investorov, z ktorého budú klientom vyplácať náhrady v prípade neschopnosti obchodníka s cennými papiermi plniť svoje záväzky.
V utorok adresovali vláde obchodníci s cennými papiermi a správcovské spoločnosti otvorený list, v ktorom upozorňujú na nedostatky zákona. Predstavitelia finančného trhu vyjadrili výhrady proti navrhovanému zákonu, pričom najviac kritizovali práve nevhodný systém zaknihovaných cenných papierov, neadekvátne riešenie otázky nebankových subjektov a úpravu činnosti sprostredkovateľov predaja cenných papierov. Zároveň mali výhrady aj proti nedostatočnému vymedzeniu zmluvných vzťahov a nedomyslenej úprave v oblasti verejných prísľubov.
Včasné predloženie a schválenie zákona v Národnej rade SR je jednou z podmienok pre udelenie druhej a tretej tranže pôžičky EFSAL od Svetovej banky. Slovensko sa navyše pri uzavretí kapitoly Slobodné poskytovanie služieb s EÚ zaviazalo k prijatiu zákona s účinnosťou najneskôr od januára 2002.
Vláda SR prerokovala a s pripomienkami schválila aj Nariadenie vlády, ktorým sa vydáva colný sadzobník na rok 2001. Nariadením sa zavádza jednotná colná sadzba pri dovoze tovarov neobchodného charakteru fyzickými osobami vo výške 4 %. Štvorpercentná colná sadzba sa týka tovaru prepravovaného v batožine v hodnote od 175 do 250 eur a zásielok tovarov s hodnotou prevyšujúcou 45 eur, ale nepresahujúcou 250 eur.