ČLÁNOK




Silnejší výmenný kurz eura voči svetovým menám pretrváva
15. augusta 2001

Mierne posilnené euro voči jenu, doláru i libre je podmienené neočakávaným uvoľnením menovej politiky zo strany Bank of Japan, ako aj pokračujúcimi obavami o stav a ďalší vývoj americkej ekonomiky.

Na začiatku včerajšieho obchodovania dosiahlo euro voči jenu triapolmesačné maximum a výmenný kurz dosiahol 110,50 JPY.

Včera ráno euro mierne posilnilo aj voči americkému doláru a obchodovalo sa na hladine 0,8972 USD a poobede uzatváralo na 0,9000 USD. V pondelok sa mu takisto podarilo na veľmi krátky čas úspešne atakovať „magickú“ hranicu 90 centov, čo sa udialo po prvý raz od 26. apríla 2001.

Nádej na určitú úľavu má aj britská libra, ktorej silný výmenný kurz tvrdo postihuje exportérov z Veľkej Británie – euro totiž dosiahlo voči libre päťmesačné maximum a včera sa obchodovalo na úrovni 63,3 pencí.

Analytici hovoria zatiaľ iba o krátkodobom

oživení euromeny, ktorá vyplýva z úvah, že ECB na rokovaní Výkonnej rady (30. augusta) zredukuje základnú úrokovú sadzbu.

Na potvrdenie tohto odhadu netrpezlivo čakajú najmä v Nemecku, kde najnovšie dáta hovoria o horšej úrovni maloobchodného predaja v porovnaní s predchádzajúcimi prognózami a zníženie úrokovej sadzby 30. augusta, respektíve na ďalšom zasadaní Výkonnej rady ECB 13. septembra je „viac ako potrebné“.

Očakávame, že inflácia v eurozóne bude pre zníženie základnej sadzby priaznivá a investori kalkulujú práve s týmto faktom – konštatuje sa v analýze WestLB. Navyše najnovšia periodická mesačná správa Európskej centrálnej banky, ktorú publikovali 9. augusta hovorí o „značnom riziku pre rast eurozóny“ a tiež dodáva, že inflačné tlaky by sa mali zmierniť.

Experti na menovú stratégiu vyjadrujú v čoraz masovejšom rozsahu názor, že ECB zníži základnú úrokovú sadzbu už v priebehu niekoľkých týždňov a ten istý krok urobí minimálne ešte raz do konca tohto roka.

Naposledy sa tak stalo v máji, kedy ECB znížila sadzbu o štvrtinu percentného bodu na úroveň 4,5%.

Dodajme, že vzostup eura a jeho „životnosť“ bude závisieť od viacerých externých faktorov, najmä od ekonomického vývoja v USA, pričom najnovšia Béžová kniha Federal Reserve podčiarkuje depresívny hospodársky výhľad a hovorí o stagnácii rastu. Práve tento týždeň sa dozvieme veľmi dôležité indikátory – od maloobchodného predaja, cez spotrebiteľské ceny až po stav obchodnej bilancie. V piatok majú byť k dispozícii ukazovatele University of Michigan, ktoré definujú nálady amerických spotrebiteľov. Za kľúčové sa dajú považovať aj informácie o hospodárskom výsledku Hewlett-Packard, ktoré môžu signalizovať prípadný obrat v doteraz nie príliš optimistickej bilancii amerických korporácií.

Očakávané údaje o spotrebiteľských výdavkoch budú takisto markantné – doteraz totiž stimulovali americkú ekonomiku v čase jej spomalenia, no prepad tohto ukazovateľa by bol „rozbuškou“ vyvolávajúcou nový tlak na dolár.

Časť analytikov tvrdí, že americká ekonomika má väčšie šance na ozdravenie ako európska. Prípadné turbulencie na jednej alebo druhej strane Atlantiku však nemožno vylúčiť. Zrejme aj preto sa výmenný kurz eura voči USD do konca roka 2001 definuje podľa viacerých zdrojov vo veľmi variabilnom pásme od 85 do 92 centov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 10. 2024

USD 1,088 0,007
CZK 25,327 0,050
GBP 0,838 0,003
HUF 408,280 0,100
CAD 1,513 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS