Ministerstvo obchodu Spojených štátov na konci uplynulého týždňa uvalilo dovozné clo na kanadské stavebné drevo, ktoré je podľa oficiálneho vyhlásenia „zvýhodnené dotačnou politikou vlády v Ottawe“.
Výška dovozného cla je stanovená na 19,3% a ďalším „úderom“ pre kanadských producentov je aj fakt, že táto tarifa sa uplatní aj so spätnou platnosťou – od polovice mája. Kanadský ťažobný priemysel popri tomto spore, ktorý viacerí experti hodnotia ako „nezvládnuteľný a neprekonateľný“, musí čeliť aj poklesu globálneho dopytu po stavebnom dreve, no zároveň bojuje aj proti premnoženiu hmyzu, ktorý poškodzuje drevnú hmotu na rozsiahlych porastoch v Britskej Kolumbii, v najväčšej kanadskej produkčnej oblasti.
Stavebné drevo patrí medzi päť najväčších kanadských exportných položiek na americkom trhu a tento vývoz predstavuje ročne vo finančnom vyjadrení zhruba 10 miliárd kanadských dolárov (6,5 miliardy USD), pričom Kanada má približne tretinový podiel na americkom trhu so stavebným drevom.
Americkí producenti tej istej komodity vítajú krok svojej vlády, pretože sa „potvrdilo to, na čo opakovane poukazovali – na masívne dotácie zo strany kanadskej vlády“. Tieto dotácie sa odhadujú až na 35% a vážne poškodzujú amerických výrobcov.
Kanadský minister obchodu Pierre Pettigrew označil americké rozhodnutie o uvalení dovozného cla za „protekcionistické“ a uviedol, že vláda urobí maximum, aby toto rozhodnutie zvrátila. Ak sa jej to nepodarí, hrozí v ťažobnom priemysle zvýšená nezamestnanosť, uviedla vo svojom vyhlásení Obchodná komora v Britskej Kolumbii.
Celý americko-kanadský spor už trvá vo viac alebo menej vypuklej podobe už dve desaťročia a kanadská vláda tvrdí, že dotačnou politikou a osobitne veľmi nízkami poplatkami za ťažbu dreva na verejných pozemkoch, iba zefektívňuje produkciu tejto suroviny.
Časť amerických spotrebiteľských skupín kritizovalo vládu USA, pretože dovozné clá podľa nich stavebné drevo, ale aj stavbu domov neúmerne predraží.