Vojna medzi akcionármi Ťumenskej ropnej spoločnosti a ropnej spoločnosti Sidanko sa po dvoch rokoch skončila. V hoteli National, postavenom ešte v časoch cárskeho Ruska v historickom centre Moskvy, podpísali bývalí oponenti dva balíky dokladov. Prvý sa týka návratu aktív spoločnosti Černogornefť do spoločnosti Sidanko a druhý rozdelenia aktív spoločnosti Russia Petroleum. Informovala o tom tlačová agentúra Interfax.
Vďaka tejto transakcii bude mať Viktor Kožený finančné prostriedky na to, aby vyplatil akcionárov Harvardského priemyselného holdingu. Akcionárom Sidanko bol fond Kantupan.
Výsledkom tejto transakcie bude to, že Ťumenská ropná spoločnosť sa stane majiteľom kontrolného balíka spoločnosti Sidanko. Za 84 % akcií zaplatí celkom 1,3 mld. USD. Vďaka tomu sa stane veľkosťou treťou najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku a zaradí sa za firmy Lukoil a Yukos. V súčasnosti je na tretej priečke Surgutneftegaz, ktorá v minulom roku vyťažila 40,5 mil. ton. Ťumenská ropná spoločnosť celkom vyťaží viac ako 45 mil. ton. Vďaka dohodám medzi akcionármi sa strategickým partnerom Ťumenskej ropnej spoločnosti stane British Petroleum.
Majitelia oboch ruských ropných spoločností chceli už dávnejšie spolupracovať, ale v roku 1999 sa pohádali kvôli spoločnosti Černogornefť, ktorá bola vtedy súčasťou spoločnosti Sidanko. Spoločnostiam Alfa Group a Renove sa podarilo získať aktíva firmy Černogornefť v rámci procedúry konkurzu a vyrovnania. Majitelia Sidanko, teda holding Interros, fond Kantupan a British Petroleum, považovali túto transakciu za nezákonnú a pripravovali sa ju napadnúť na amerických súdoch.
V decembri 1999 sa spoločnosti dohodli, že Ťumenská ropná spoločnosť vráti aktíva Černogornefti a dostane za ne blokačný balík akcií Sidanko. Odvtedy sa obom stranám nedarilo dohodnúť sa podmienkach prímeria, pretože každý chcel pre seba lepšie výhody.
Začiatkom tohto roku sa k minulým sporom pridal nový. Interros pred nosom vyfúkol Ťumenskej ropnej spoločnosti 12,88 % akcií spoločnosti Russia Petroleum, ktorá je operátorom v Rusku najväčšieho Kavyktynského náleziska zemného plynu. Tento balík akcí predtým patril spoločnosti Irkutskenergo. Tento balík akcií sa stal pre vážnou prekážkou toho, aby Ťumská ropná spoločnosť získala blokačný balík akcií v Russia Petroleum. Pre majiteľov Sidanko, najmä pre holding Iterros, aby mal nástroj pre tlak na akcionárov Ťumenskej ropnej spoločnosti. Tí neľutovali žiadne peniaze na to, aby akcie Russia Petroleum získali od nepriateľov.
Vzájomné vzťahy oboch skupín sa definitívne skomplikovali keď Ťumenská ropná spoločnosť kúpila 40,3 % akcií Sidanko od fondu Kantupan a začala žiadiať zmenu podmienok kontraktu, ktorý sa týkala aktív spoločnosti Černogornefť. Interros začal obchod spochybňovať ne medzinárodných súdoch a dal zablokovať nakladanie s akciami Sidanko.
Po vyriešení problémov sa vytvorili predpoklady na to, že počas jedného či dvoch rokov mohli spojiť aktíva oboch spoločností. Riaditeľ konzorcia Alfa Group Michail Friedman si myslí, že „spolupráca s British Petroleum vytvorí precedens úspešnej spolupráce západných investorov vo veľkých ruských projektoch. Fridman si myslí, že hlavnou úlohou akcionárov spoločnosti je to, aby spolu s British Petroleum vytvorili efektívnu skupinu manažérov.
Predseda predstavenstva spoločnosti Access/Renova, ktorá je akcionárom Ťumenskej ropnej spoločnosti, Viktor Vekseľberg tvrdí, že Ťumenská ropná spoločnosť bude ihneď kontrolovať viac ako 75 % akcií Sidanko. Riadenie firmy Ťumenská ropná spoločnosť bude podľa dohôd medzi akcionármi mať dva roky na starosti britská British Petroleum.