Bank of England znížila základnú úrokovú sadzbu z 5,25% na 5,0%, čo je najnižšia úroveň od polovice roka 1999. Tento krok je v poradí štvrtým od začiatku roka 2001 a do značnej miery zohľadňuje tlak britských výrobcov, ktorí sú najviac zasiahnutí spomalením svetovej ekonomiky. Zároveň však rozhodnutie BoE motivovalo redukciu úrokov z hypotekárnych úverov na 40-ročné minimum, čo posilňuje obavy z „prehriatia“ trhu s nehnuteľnosťami, pretože ceny nehnuteľností vykazujú až 11%-nú infláciu. Úroky z hypoték po včerajšom verdikte BoE oscilujú okolo šiestich percent, čo sa naposledy zaznamenalo v roku 1963.
Vo vyhlásení britskej centrálnej banky sa konštatuje, že menová politika musí hľadať určitú rovnováhu, aby sa aj pri slabšom externom ekonomickom prostredí udržal silný domáci dopyt.
Ekonomika je momentálne v krehkom stave a BoE vyslala najmä britskému priemyslu veľmi dobrý signál, uviedla vo včerajšej tlačovej správe CBI – Konfederácia britského priemyslu a ďalej dodala, že nemožno očakávať okamžitý vplyv zníženia základnej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov na obchodné podmienky, avšak osobitne výrobcovia a exportéri oceňujú skutočnosť, že Výbor pre menovú politiku Bank of England zohľadňuje obavy, ktoré momentálne prevládajú v kľúčových sektoroch britskej ekonomiky.
Európska centrálna banka však včera ponechala základnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, teda na hodnote 4,5%, na ktorej je od mája 2001.
Svoju vyčkávaciu taktiku uplatňuje ECB aj naďalej, a to napriek tomu, že iba niekoľko minút pred rokovaním Výkonnej rady ECB publikovala Európska komisia informácie o ďalšom prepade spotrebiteľskej dôvery. Aj ďalší ukazovateľ – indikátor ekonomických nálad poklesol z júnovej hodnoty 101,2 bodu na júlovú hladinu 100,6 bodu. V tom istom čase publikovala Francúzska štatistická agentúra INSEE údaje, ktoré hovoria, že spotrebiteľská dôvera poklesla v krajine na najnižšiu úroveň od začiatku roka 2001. Pridalo sa aj Nemecko, ktoré v oficiálnej štatistike deklarovalo, že maloobchodný predaj nezaznamená do konca tohto roka nijaký rast.
Hovorí sa však aj o tom, že „nečinnosť“ ECB bude trvať maximálne do 30. augusta, kedy bude opäť rokovať Výkonný výbor a na tomto zasadaní sa už očakáva jednomyseľné rozhodnutie o znížení základnej úrokovej sadzby v rámci eurozóny.