Klesajúci globálny dopyt po počítačoch a mikročipoch spôsobil, že juhokórejský prebytok v obchodnej bilancii sa znížil o viac ako 40%. Podľa údajov ministerstva obchodu, ktoré včera publikovali v Soule, sa vývoz polovodičov znížil zhruba o dve tretiny a export počítačov vykázal prepad o 37%.
Počas júla poklesol prebytok v obchodnej bilancii na 459 miliónov USD, hoci v rovnakom období minulého roka bol tento ukazovateľ na úrovni 784 miliónov dolárov.
Globálne ekonomické spomalenie veľmi výrazne poškodzuje juhokórejských výrobcov, pretože ich vývoz sa júli znížil na 11,6 miliardy dolárov, čo v komparácii s júlom 2000 znamená zhruba 20%-ný prepad.
Zároveň ide o najväčší pokles vo vývoze počas tohto roka, no ministerstvo obchodu tvrdí, že uvedený negatívny vývoj sa v nasledujúcich mesiacoch ešte viac umocní.
Juhokórejskí analytici celú situáciu hodnotia ako signál pokračujúcej ekonomickej depresie.
Tieto údaje sú zároveň nepríjemným prekvapením pre investorov, ktorí vo svojich kalkuláciách rátali so znížením exportu „iba“ o 15%.
Juhokórejský vývoz je vitálne dôležitý pre celú ekonomiku, pretože sa na celkovom objeme výroby podieľa až 45%.
Navyše ak klesá export, obmedzuje sa aj vnútorný dopyt, pretože na vývoz orientované firmy sú odberateľmi menšieho objemu surovín, prípadne iných subdodávok.
Redukcia v exportných položkách prinútila juhokórejskú centrálnu banku, aby znížila odhad tohtoročného tempa hospodárskeho rastu na 3,8%, hoci sa pôvodne uvažovalo o piatich percentách.
No centrálna banka stojí aj pred ďalšou dilemou – zníženie základnej úrokovej sadzby iba sotva oživí ekonomiku, pretože rast cien posunul infláciu nad stanovené pásmo.
Národný štatistický úrad včera uviedol, že inflačné dáta majú vzostupný trend najmä z dôvodu vyšších cien poľnohospodárskych produktov, čo spôsobilo neúmerne daždivé počasie v júli a extrémne suchá v júni. I tak prevláda skeptický pohľad na oživenie ekonomiky – ak by aj centrálna banka podstúpila riziko zvýšených inflačných tlakov, vôbec nie je isté, či redukcia základnej sadzby bude motivovať firemné investície, ktoré sú momentálne zmrazené vzhľadom na stagnáciu dopytu.
V tomto „bludnom kruhu“ negatívnych informácií ale v každom prípade vyniká priaznivé konštatovanie juhokórejského finančného dozorového orgánu – FSS, podľa ktorého „výnimočne náročná reforma finančného sektora začína prinášať ovocie…“
Juhokórejským komerčným bankám sa totiž podarilo vysporiadať viac ako polovicu takzvaných „zlých“ úverov a nedobytných pohľadávok.
Toto „vyčistenie“ bánk však stálo juhokórejskú vládu od skončenie ázijskej finančnej krízy viac ako 104 miliárd dolárov.