ČLÁNOK




“ O´Neill je presvedčený o návrate „“zlatého veku prosperity““ americkej ekonomiky
24. júla 2001

Minister financií USA Paul O´Neill rozšíril svoju zbierku nadmieru optimistických hodnotení perspektív americkej ekonomiky. Uviedol, že v súčasnosti oslabené hospodárstvo sa vráti do štádia „normálu“ už koncom roka 2001. V spravodajskej relácii Fox News dodal, že ekonomika sa po osemnástich mesiacoch poklesu postupne začína stabilizovať. Nemyslím si, že pokles bude pokračovať, dochádza k obratu pri terajšom tempe rastu na úrovni 0,5%, uviedol doslova O´Neill, no na druhej strane priznal, že tempo rastu je najnižšie za ostatných päť rokov – toto všetko sa však zmení k lepšiemu v štvrtom kvartáli 2001.

Minister O´Neill patrí medzi tých amerických politikov, ktorí v priebehu uplynulých troch mesiacov veľmi tvrdo odmietali pochmúrne ekonomické vízie. Prudké hospodárske spomalenie skôr hodnotil ako obyčajnú kolíziu na ceste k „zlatému veku prosperity“. Vychádzal z toho, že spotrebiteľské výdavky, najmä nákup nových automobilov a nehnuteľností, sú stále na stabilne rozumnej úrovni.

Jeho kritici konštatujú, že americký minister financií akoby chcel opomenúť signály pokračujúceho poklesu výrobných aktivít, zníženia dovozu a prepadu dosiahnutých ziskov významných firiem a spoločností v USA. Nekomentoval takisto ani výrok predsedu Federálneho rezervného systému Alana Greenspana, ktorý síce vyjadril nádej, že dôjde k obratu v americkej ekonomike, načasovanie tohto stavu však považuje za „neurčité“.

O´Neill dokonca nesúhlasí ani s tým, že svetová ekonomika sa pohybuje na „ostrí noža“ a skôr preferuje názor, že perspektívy dlhodobej globálnej prosperity sú momentálne lepšie ako kedykoľvek v minulosti. Poznamenal, že víkendový summit G8 v Janove sa venoval aj štrukturálnym problémom, ktoré znižujú tempo rastu v Európe, Japonsku i v ďalších oblastiach sveta.

Na pôvodných pozíciách zotrval americký minister aj v súvislosti s neúmerne silným americkým dolárom, ktorého hodnota dosiahla 16-ročné maximum. Celú túto problematiku označil za diskutabilnú, no silný dolár je podľa O´Neilla aj naďalej v záujme USA.

Z tohto dôvodu odmietol prípadnú intervenciu, pretože finančné trhy sú tým „najlepším arbitrom pri posúdení hodnoty americkej meny…“


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 10. 2024

USD 1,088 0,007
CZK 25,327 0,050
GBP 0,838 0,003
HUF 408,280 0,100
CAD 1,513 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS