ČLÁNOK




Rozdelený Cyprus by mohol blokovať proces rozšírenia EÚ
20. júla 2001

To, čo urobili včera predstavitelia Cypru, sa považuje za „hodenú rukavicu“ nielen Ankare, ale aj Bruselu.

Pohrozili totiž, že zablokujú prístupové rokovania Turecka do Európskej únie, ak nedôjde k politickému rozhodnutiu ohľadne štatútu rozdeleného ostrova ešte pred vstupom Cypru do EÚ.

Ak sa nedosiahne dohoda o zjednotení Cypru, potom budú cyperskí Turci zbavení výhod rozšírenia a Turecko bude mať v hlasovacej mašinérii EÚ vážneho oponenta – konštatoval stály zástupca Cypru pri EÚ Theophilos Theophilou.

Inými slovami to znamená, že Cyprus by vetoval prístup Ankary do únie.

Cyprus sa tak už teraz stáva z viacerých dôvodov „politickým prízrakom“.

Celý tento problém má veľmi zaujímavú genézu. V roku 1997 muselo Grécko vyvinúť značný tlak, aby Cyprus získal plnoprávnu pozíciu kandidáta na členstvo v EÚ. Stalo sa tak napriek odporu Turecka, geopoliticky nezastupiteľného člena NATO, ktoré ešte v roku 1974 vyslalo vojská do severnej časti ostrova po štátnom prevrate v Nikózii. V roku 1998 Grécko opäť pohrozilo svojim

právom veta tým, že bude blokovať prístupové rokovania s Poľskom, Českou republikou, Maďarskom, Slovinskom a Estónskom dovtedy, kým sa do tohto procesu nezahrnie aj Cyprus.

K určitému posunu došlo na helsinskom summite EÚ v roku 1999, kde najvyšší predstavitelia štátov a vlád konštatovali, že rozdelený Cyprus nemusí byť prekážkou pri vstupe do únie. Turecko sa tiež začalo považovať za plnoprávnu kandidátsku krajinu, hoci rokovania s Ankarou sa formálne ešte nezačali.

Cyprus je dnes krajinou, ktorá má najväčšie prístupové šance a jej predstavitelia veria, že negociácie sa úspešne ukončia do konca roka 2002 a Cyprus sa zúčastní v roku 2004 na voľbách do Európskeho parlamentu. Do tohto obdobia má OSN urobiť maximum, aby sa definitívne vyriešil štatút rozdeleného ostrova.

Ak sa tak nestane kvôli neústupnosti Turecka, ani potom nemusí vzniknúť problém ohľadne cyperského členstva v EÚ, potvrdil včera Theophilos Theophilou, no pre Ankaru by to v budúcnosti mohlo mať už spomínané, vážne dôsledky. Niektorí členovia Európskej únie však v rozdelení ostrova vidia problém a hovoria, že bez urovnania cyperskej otázky možno vstup Cypru do EÚ odložiť. Ak sa presadí tento model, potom Grécko bude vetovať prijatie Poľska, ktoré je jedným z kľúčových kandidátov.

Ako vidieť, aj takéto zákulisné „počty“ platia pri rozširovaní únie.

Nehovorí sa o nich nahlas, no v každom prípade sa s nimi musí rátať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 10. 2024

USD 1,088 0,007
CZK 25,327 0,050
GBP 0,838 0,003
HUF 408,280 0,100
CAD 1,513 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS