Vedenie Lloyds bolo ochotné zaplatiť za Abbey 19 miliárd libier, ministerka obchodu a priemyslu Patricia Hewittová však v plnom rozsahu akceptovala rozhodnutie regulačného orgánu – Competition Commission (CC) a rozhodla sa zablokovať celú transakciu, ktorá „bola v rozpore s verejným záujmom“.
Toto včerajšie rozhodnutie sa síce očakávalo, no v každom prípade je porážkou pre Lloyds TSB, ktorá komentovala verdikt konštatovaním, že aj v budúcnosti urobí maximum pre zhodnotenie kapitálových investícií svojich akcionárov a bude sa orientovať na organický rast a ďalšie akvizičné aktivity.
Zablokovanie fúzie privítali odbory, pretože perspektívne malo dôjsť k prepusteniu 9 000 zamestnancov v novej bankovej skupine. Spokojní boli aj zástupcovia Abbey National, ktorí deklarovali, že podmienky fúzie boli neadekvátne a vyvolávali neistotu.
Abbey však takisto deklaroval svoje ambície presadzovať v budúcnosti „agresívnu prorastovú stratégiu…“
Regulačný orgán – CC študoval podmienky fúzie štyri mesiace (od 23. februára) a dospel k záveru, že prípadné zlúčenie by oslabilo konkurencieschopnosť na trhu s depozitnými účtami, pretože Lloyds/Abbey by kontroloval až 27% trhu s týmto bankovým produktom.
Ministerka Hewittová tiež dodala, že spojenie oboch bánk by negatívne zasiahlo konkurenčné úsilie medzi poskytovateľmi bankových služieb takzvanej „malej“ klientele, pretože sfúzovaná skupina by mohla diktovať vyššie ceny týchto služieb a zároveň zredukovať inovačné trendy.
CC síce priznala, že Lloyds/Abbey by perspektívne presadzoval nový model efektívnejších depozitných projektov pre klientelu v objeme zhruba jednej miliardy GBP v priebehu jedného roka, čo je však nie je zárukou nižších cien týchto služieb.
Časť analytikov tvrdí, že neúspech fúzie vytvára šancu pre Abbey, aby sa stala piatou rozhodujúcou silou na britskom bankovom trhu, hoci jej pozíciu môže ohroziť už sfúzovaná skupina Bank of Scotland/Halifax (išlo o transakciu v objeme 30 miliárd GBP). Existuje však aj ďalšia možnosť, ktorou sa dá umocniť potenciál Abbey – hovorí sa totiž aj o jej fúzii s najväčšou austrálskou bankou – National Australia Bank, čím by sa jej profil extrémne silnej hypotekárnej bankovej inštitúcie mohol posunúť do zahraničných dimenzií. Deklarujú sa však aj obavy z prípadnej straty identity Abbey National.
Lloyds TSB nechce meniť svoju stratégiu a uvažuje o tom, že svoje akvizičné ambície uplatní v zahraničí. Nevylučuje získanie finančnej inštitúcie v Európe, prípadne v USA, no mimo záujmu nie sú ani britské subjekty Alliance & Leicester, prípadne Northern Rock, i keď Lloyds s určitou dávkou sklamania dodáva, že „vlna bankových fúzií v Británii už zrejme opadla…“
Negatívne rozhodnutie o fúzii Lloyds s Abbey posilnilo hodnotu ich akcií – včera získali akcie Abbey 23 pencí a Lloyds TSB 8,5 p.