Ministerstvo financií SR (MF) uvíta spätné odkúpenie reštrukturalizačných dlhopisov v objeme 9,1 mld. Sk, ktoré vlastní Všeobecná úverová banka (VÚB). Nový majoritný vlastník VÚB, talianska banka IntesaBci, má možnosť do 30 dní od podpisu kúpnej zmluvy o predaji štátneho podielu v banke požiadať ministerstvo o spätné odkúpenie dlhopisov. Ako povedala ministerka financií Brigita Schmögnerová talianska banka zatiaľ o to nepožiadala. Kúpna zmluva bola podpísaná 4. júla.
Na spätné odkúpenie reštrukturalizačných dlhopisov štát podľa ministerky použije prostriedky z predaja VÚB. O ďalšom použití výnosov z privatizácie v plnej výške vláda zatiaľ nerozhodla. Už teraz je však známe, že 4 mld. Sk použije na krytie straty Fondu národného majetku z výmeny akcií medzi VÚB a českou Komerční bankou a strát, ktoré vznikli z delenia bývalého federálneho majetku.
IntesaBci kúpila 68,58-percentný podiel v druhej najväčšej slovenskej banke za 399,3 mil. EUR, pričom prvých 10 % z ceny mala uhradiť na viazaný účet minulý piatok. IntesaBci bude musieť najmenej po dobu piatich rokov od uzavretia kúpnej zmluvy vlastniť priamo alebo nepriamo minimálne 50 % základného imania VÚB. Pre zníženie tohto podielu je potrebný súhlas ministerstva.
IntesaBci získa aj 25,89-percentný podiel Slovenskej konsolidačnej (SKo), za rovnakých podmienok ako podiel štátu. Podiel SKo pozostáva z 0,89 %, ktoré má v súčasnosti v portfóliu a z 12,5-percentných podielov EBRD a IFC, ktoré od medzinárodných inštitúcií získa po uplatnení opcie na spätné odkúpenie. SKo tak za 25,89-percentný podiel dostane 150,7 mil. EUR.
IntesaBci vznikla nedávno zlúčením Banca Commerciale Italiana a milánskej banky Intesa. Celková výška aktív spoločnosti predstavovala ku koncu marca 343 mld. EUR. V súčasnosti zamestnáva viac ako 74 tis. zamestnancov v 4 300 pobočkách. IntesaBci pôsobí na trhu podnikového a retailového bankovníctva. Je lídrom talianskeho bankového trhu s 16,9-precentným podielom. V súčasnosti má 13 miliónov klientov, z toho 4 milióny klientov sú mimo Talianska. Banka pôsobí aj v krajinách strednej a východnej Európy.