Federálny odvolací súd (U.S. Court of Appeals for District of Columbia) neakceptoval rozhodnutie súdu nižšej inštancie, na základe ktorého malo dôjsť k rozdeleniu Microsoftu na dva podnikateľské subjekty. Odvrátením tohto prostriedku, ktorý mal byť zameraný na odstránenie „protikonkurenčných obchodných praktík Microsoftu“ sa podľa amerických justičných špecialistov vytvára priestor na mimosúdnu dohodu.
V tom istom čase však odvolací súd potvrdil nález prvostupňového súdu, ktorý hovorí o tom, že Microsoft si „nezákonným spôsobom a v rozpore s americkým antitrustovým zákonodarstvom udržiava monopolné postavenie na trhu s počítačovými operačnými systémami“, čo vyvoláva otázniky nad legálnosťou súčasných produktových plánov, ale aj nad celkovou stratégiou Microsoftu.
U.S. Court of Appeals zároveň nariadil prvostupňovému súdu, aby opätovne preskúmal, či Microsoft „nezákonne vytláča konkurenciu z trhu tým, že integruje internetový prehliadač do operačného systému Windows“.
Istou šancou, ale aj satisfakciou pre Microsoft je, že z celého prípadu v rámci nižšieho inštančného súdu je už vylúčený Thomas Penfield Jackson, ktorý na verejnosti prezentoval viaceré nevhodné vyhlásenia a médiám poskytoval mimo súdnej siene rozhovory takého obsahu a povahy, ktoré podčiarkujú riziko jeho zaujatosti v kauze Microsoft.
V tejto chvíli a v tomto štádiu „vojny paragrafov“ sa všetci považujú za víťaza.
Ministerstvo spravodlivosti USA, ktoré spoločne s 19 štátmi americkej Únie iniciovalo
súdnu žalobu na Microsoft tvrdí, že dosiahlo „veľmi podstatné víťazstvo“, pretože sa potvrdila platnosť kľúčového argumentu konštatujúceho, že „Microsoft predstavuje monopol a svoju monopolnú pozíciu si udržiava nezákonným spôsobom…“
Microsoft hovorí takisto o víťazstve, pretože sa mu podarilo odstrániť riziko rozdelenia firmy a rozhodnutie odvolacieho súdu je určitým pozitívnym rámcom, ak sa uvedené (a stále sporné) otázky opätovne stanú predmetom nového procesu.
Nový proces však nemusí byť reálnou hrozbou, pretože administratíva Georgea Busha, ale aj šéf Microsoftu Bill Gates signalizovali vôľu rokovať a posunúť celý spor do polohy mimosúdnej dohody.
Republikáni i zástupcovia Demokratickej strany v Kongrese takisto naliehajú, aby sa práve týmto spôsobom ukončila „kauza Microsoft“, ktorá sa začala v roku 1997, teda ešte v ére prezidenta Billa Clintona.
Dúfajme, že celý tento spor už bude čoskoro za nami, uviedol doslova predseda Snemovne reprezentantov Dennis Hastert.
Vodca demokratickej menšiny v Snemovni reprezentantov Dick Gephard verí, že rozhodnutie federálneho odvolacieho súdu povedie k „primeranej a citlivo vyváženej dohode…“
Generálni prokurátori (štátni žalobcovia) niektorých z 19 štátov americkej Únie sú „takisto naklonení mimosúdnej dohode“.
Prezident Bush je presvedčený, že „sporné strany by mali veľmi tvrdo pracovať, aby sa dosiahla dohoda, pretože súdnych sporov je v Amerike aj tak priveľa“.
Na podobnú dohodu je pripravený aj Bill Gates, ktorý uviedol v programe americkej televíznej spoločnosti ABC – Good Morning, America, že tento model urovnania preferoval počas celého súdneho sporu.
Tento model však vôbec nevyhovuje všetkým generálnym prokurátorom. Ešte v čase pred vydaním súdneho príkazu prvostupňového súdu na rozdelenie Microsoftu totiž existovali pokusy nájsť kompromisnú dohodu. Tieto rozhovory moderoval sudca chicagskeho odvolacieho súdu Richard Posner, avšak musel ich ukončiť, pretože – podľa neho – boli obidve sporné strany rozdelené tak zásadne, že nie je možné nájsť spoločnú reč.
Viac ústretový bol Microsoft, ktorý navrhol Ministerstvu spravodlivosti kompromisné riešenie, ktoré malo byť východiskom pre mimosúdnu dohodu – Microsoft bude modifikovať časť svojich obchodných praktík, no najmä bude spoločne s konkurenčnými firmami zdieľať určité prvky zdrojových kódov svojich operačných systémov, avšak tento ústupok sa nepovažoval za dostatočný.
Jednoduchšie povedané – táto kauza nie je iba bilaterálnym prípadom medzi vládou a Microsoftom.
Na ilustráciu iba dodajme, že predstavitelia justičných orgánov z rôznych štátou Únie sa ešte pred verdiktom U.S. Court of Appeals stretli vo Vermonte, aby v rámci svojho výročného rokovania posúdili aj možnosť ďalšieho súdneho sporu s Microsoftom. Pozoruhodné iba je, že prezentáciu celého problému pre amerických právnikov uskutočnili rivali Microsoftu – zástupcovia Oracle, Sun Microsystems a Netscape, ktorá je dcérskou spoločnosťou AOL Time Warner. Už vo Vermonte sa dohodlo, že nový súdny spor je potencionálne možný napriek tomu, že Ministerstvo spravodlivosti USA a Microsoft sú pripravení akceptovať mimosúdnu dohodu.
Produktové plány Billa Gatesa sú teda stále do istej miery sporné a kontroverzné, čo sa zdôraznilo vzápätí po rozhodnutí odvolacieho súdu, ktorý nariadil opätovné preskúmanie skutočnosti, či Microsoft postupuje v duchu zákona alebo v rozpore s ním, ak integruje internetový prehliadať do operačného systému Windows XP, ktorý sa dostane na trh v októbri 2001. Richard Blumenthal, generálny prokurátor štátu Connecticut a Tom Miller, generálny prokurátor z Iowy už dnes tvrdia, že práve Windows XP je dôkazom, že Microsoft využíva svoju dominanciu v operačných systémoch na potlačenie konkurencie v iných oblastiach.
Microsoft argumentuje tým, že verdikt U.S. Court of Appeals bude vážnou prekážkou pri kategorizácii jeho inovačných aktivít ako anti-konkurenčných a dodáva, že tento softvérový gigant nebude mať nijaké problémy, aby odprezentoval, že integrácia jeho produktov pôsobí opačne – teda pro-konkurenčne…
Microsoft tiež odmietol akékoľvek diskusie o novom súdnom procese, pretože sú predčasné, inými slovami, väčšina jeho produktov sa kritizuje v čase, kedy ešte nie sú na trhu.
Zámerom Windows XP je podnietiť „nový rozmer internetových aktivít spoločnosti Microsoft“ a ich cieľom vôbec nie je monopolizovať trh. Navyše zákazníka nemožno nútiť, aby si kúpil nejaký produkt – slobodne si totiž vyberie ten, ktorý spĺňa jeho požiadavky čo možno v najväčšom rozsahu.
Ešte dávnejšie sa mnohí analytici zhodovali v tom, že po skončení „vojny paragrafov“ sa vplyv Microsoftu neoslabí, ale práve naopak – z tejto vojny vzíde „ešte silnejší Microsoft a ešte silnejší Bill Gates…“
Zdá sa, že toto konštatovanie sa potvrdilo. Nie náhodou sa v magazíne Fortune (a nie v náznakoch), ale celkom otvorene hovorí, že „Bill Gates – softvérový dravec sa vracia“.
Priamo úmerne s tým, ako mizne hrozba rozdelenia jeho impéria, sa s novou dimenziou
nespútanej kreativity a s neskrývanou okázalosťou i hlučnosťou, vracia na trh, ktorému chce pripraviť ešte nejedno prekvapenie.