Medzi metódy verejného obstarávania by malo čoskoro pribudnúť aj tzv.podprahové obstarávanie. Tento postup by mala legislatívne upraviť novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorou sa v stredu bude zaoberať vládny kabinet. Podprahové verejné obstarávanie sa člení na dva postupy a závisí od samotného predmetu obstarávania, či už tovaru a služby alebo práce, ako aj predpokladanej ceny predmetu obstarania.
Ak ide o obstarávanie pri tovaroch a službách v hodnote od 250 tis. Sk do 500 tis. Sk a obstarávanie pri prácach v hodnote od 500 tis. Sk do 1 mil. Sk, označuje sa táto metóda ako podprahová metóda s vyššou cenou. Obstarávateľ sa môže rozhodnúť, či použije formu užšej súťaže alebo rokovacieho konania so zverejnením. Základnou podmienkou tohto postupu obstarávania je zaslanie výzvy minimálne trom podnikateľom a zverejnenie tejto výzvy verejne prístupným spôsobom, napríklad prostredníctvom internetu, či na vývesnej tabuli obstarávateľa. Na výzvu môžu reagovať aj uchádzači alebo záujemcovia, ktorým obstarávateľ výzvu nezaslal. V prípade, že predloží ponuku iba jeden uchádzač, nie je to dôvod na zrušenie verejného obstarávania. Pri uzavieraní zmlúv obstarávateľ predpokladanú cenu predmetu obstarávania stanovuje v deň odoslania výzvy na predkladanie ponúk alebo v deň odoslania výzvy na rokovanie.
V prípade obstarávania tovarov a služieb v hodnote do 250 tis. Sk a obstarávania prác v hodnote do 500 tis. Sk ide o podprahovú metódu s nižšou cenou. V tomto prípade sa upravuje najjednoduchší postup, ktorý vychádza z rokovacieho konania bez zverejnenia. Výber uchádzača uskutočňuje obstarávateľ na základe prieskumu trhu, napríklad z aktuálnych katalógov alebo prostredníctvom telekomunikačného zariadenia.
Navrhovaná účinnosť novely zákona o verejnom obstarávaní je od 1. januára 2002.