Výrazné oslabenie konjunktúry v troch najväčších globálnych hospodárskych blokoch USA, Európe a Japonsku zaznamenal rakúsky inštitút ekonomických štúdií Wifo. Ekonomický rast v týchto hospodárskych blokoch sa podľa Wifo spomalí a v USA sa stále nedá vylúčiť možnosť recesie. Vo svojej júnovej ekonomickej správe to uvádza inštitút Wifo.
V USA sa priemyselná konjunktúra dostala takmer po desiatich rokoch rastu do recesie, z vysokého dopytu domácností profituje už len sektor služieb. Dopyt domácností je však v súčasnosti financovaný nepriamo prostredníctvom nízkych úrokových sadzieb. Americká centrálna banka znížila v piatich krokoch hlavné úrokové sadzby celkovo o 2,5 percentuálneho bodu. V prvom kvartáli tohto roka dosiahla americká ekonomika 1,3-percentný rast podporený domácim dopytom, opäť však na úkor súkromných úspor. Spomalenie konjunktúry sa prejavilo predovšetkým stagnáciou produkcie a výrazným nárastom žiadostí o podporu v nezamestnanosti v prvom kvartáli.
V Európskej únii sa dynamika rastu ekonomiky začiatkom tohto roka spomalila. Spomalenie rastu však nebolo podmienené zahraničným hospodárstvom ale predovšetkým domácim dopytom. V dôsledku reštriktívnej menovej politiky a medzinárodných ekonomických prognóz však poklesli investície. Ešte výraznejšie sa znížila súkromná spotreba v dôsledku vysokých cien ropy a nízkeho kurzu eura voči USD, čo tlačilo na reálne príjmy domácností.
V Japonsku sa nesplnila túžba dlhodobého ozdravenia ekonomiky. Spomalenie rastu v USA, pokles dopytu po investičných tovaroch ako aj jeho zníženie v informačnom a komunikačnom sektore tlačili na hospodársky rast Japonska v druhej polovici uplynulého roka. Napriek nárastu cien ropy sa Japonsku nepodarilo v uplynulom roku dostať z deflačnej špirály.