Vytvorenie spojenia v rámci slenečnej sústavy podobného nášmu Internetu je v skutočnosti len vo fáze návrhu, ale strany zainteresované do tohto projektu sú vo svojej oblasti špičkou a ich rozhodnutia sú určite vážené. Samotný proces vedie Vinton Cerf, tvorca TCP/IP protokolu (komunikačný štandard pre Internet) za podpory Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) a Laboratórií prúdového pohonu (JPL). Obidva kolosy, ako je známe, vedú americký kozmický výskum po vedeckej aj technickej stránke.
Podstatou toho, čo je zatiaľ viac-menej len na papieri, je vytvorenie viacerých sietí na báze Internetu, ktoré budú medzi sebou prepojené uzlami umiestnenými na umelých družiciach najbližších planét, robotovaných alebo riadených letoch. Takéto uzlovanie má umožniť bezpečnejší, spoľahlivejší a prispôsobivý prenos dát, keďže vzdialenosti vo vesmíre sú príliš veľké aj pre svetlo. Aj z tohoto dôvodu by samotná komunikácia mala prebiehať vo forme podobnej nášmu e-mailu. NASA už vykonala niekoľko experimentov ukazujúcich, že štandardné Internetove protokoly by mohli byť použité pre účely medziplanetárnej komunikácie. Ich pokračovaním bude priamy test počas misie na Mars už o dva roky. Čoho a najmä kedy sa dočkáme v súvislosti s implementáciou Internetu do kozmu, je však zatiaľ len špekulatívna otázka. Oveľa skôr sa dnes dá očakávať, že ako pasažieri medzinárodných leteckých spoločností budeme môcť za prijateľnú cenu surfovať po Internete, či posielať elektronickú poštu jednoducho počas nášho letu . Dôvodom na optimizmus je snaha niektorých prepravcov preniesť takéto služby do praxe a pritom sa cenovo priblížiť možnostiam cestujúcich osôb.
Letecký gigant Boeing Co. sa chystá v priebehu najbližších týždňoch predstaviť svoju novú službu umožňujúcu pripojenie na Internet vo vzduchu, pričom už teraz je zrejmé, že ide o dosť ambiciózny program. Konkurencia však nespí. Výrobca Airbus plánuje využiť produkt spoločnosti Tenzing Communication Inc., ktorý sa javí jednoduchší a najmä finančne menej náročný. Práve cenová prístupnosť k samotnému zákazníkovi, ako sa zdá, bude rozhodovať o rozšírení takýchto služieb do praxe. Dôkazom toho sú aj deklarácie mnohých medzinárodných prepravcov o spoločnej spolupráci s firmou Tenzing Inc. Trend je teda jasný. Dnes rozhoduje cena, pričom dúfajme, že je len otázkou času, kedy bude Internet štandardnou výbavou lietadiel.