ČLÁNOK




Jadrová inflácia by mala podľa analytikov ešte zrýchliť
11. júna 2001

Medziročná dynamika jadrovej inflácie sa podľa údajov Štatistického úradu SR v máji v porovnaní s aprílom mierne zvýšila a dosiahla 5 %. „Vývoj cien v rámci jednotlivých zložiek jadrovej inflácie bol však v súlade s predpokladmi Národnej banky Slovenska (NBS),“ uvádza sa v stanovisku centrálnej banky.

„Ako sme predpokladali, medziročná jadrová inflácia sa posúva stále bližšie k hornej hranici cieľa NBS v rozpätí 3,2 – 5,3 %,“ povedal pre agentúru SITA analytik Slávie Capital Pavol Ondriska. Podľa neho existuje predpoklad, že jadrová inflácia v najbližších mesiacoch dočasne aj prekročí hornú hranicu intervalu. Centrálna banka si však stanovila cieľové hodnoty pre koniec roka a podľa P. Ondrisku nie je pravdepodobné jeho prekročenie. Preto neočakáva zvýšenie kľúčových úrokových sadzieb, aj vzhľadom na to, že hlavné vplyvy pôsobiace na rast cien sú z veľkej časti mimo pôsobenia NBS.

„Na medziročnej báze jadrová inflácia dosiahla najvyššiu úroveň od júla 2000,“ upozornil analytik Tatra banky Róbert Prega. Vo vývoji inflácie pre najbližšie mesiace nemožno podľa neho predpokladať výraznejšie zmeny. Za predpokladu priaznivých klimatických podmienok a následného zmiernenia rastu cien potravín a zastavenia rastu cien pohonných hmôt by od septembra mohlo dôjsť k miernemu poklesu inflácie. V poslednom štvrťroku možno podľa R. Pregu očakávať spomalenie inflácie, pričom v decembri by rast spotrebiteľských cien mal dosiahnuť 7,2 % a jadrová inflácia by mala byť na úrovni 4,2 %.

„Vzhľadom na očakávaný inflačný vývoj si myslíme, že priestor pre zníženie sadzieb NBS je pre najbližšie mesiace vyčerpaný. Predpokladáme, že vysoký deficit obchodnej bilancie a rastúci domáci dopyt povedú centrálnu banku k udržiavaniu sadzieb až do konca roka,“ dodal R. Prega

Hlavným motorom rastu inflácie v máji boli ceny dopravy a potravín, ktoré už tradične pôsobia na zvýšenie cien s časovým posunom. Uviedol to analytik Poštovej banky Pavol Popp. Podľa neho inflácia by mala dosiahnuť vrchol v auguste až septembri, kedy by sa mala pohybovať blízko hornej hranice cieľového inflačného pásma NBS. Index rastu spotrebiteľských cien by mal pohybovať na úrovni 8,2 % a jadrová inflácia by mala byť v pásme 5,5 – 6 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 1. 2025

USD 1,044 0,009
CZK 25,139 0,039
GBP 0,845 0,001
HUF 411,080 0,400
CAD 1,497 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS