Pozorne sledované ukazovatele Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) v apríli opäť poklesli, čo predstavuje varovné signály, že existuje potenciál ďalšieho ekonomického oslabenia v Európe a USA. Zložený indikátor OECD, zverejnený v piatok, zaznamenal v apríli pokles o 0,6 % po 0,5-percentnom poklese v predchádzajúcom mesiaci.
V Európe aprílový pokles indexu predstavoval 0,6 % rovnako ako v marci a v USA tento ukazovateľ oslabil o 0,8 %, teda tiež o rovnakú mieru ako v marci. Podľa ekonómov ukazovatele OECD sú dobrým sprievodcom ekonomickými trendmi na nasledujúcich šesť a viac mesiacov a údaje signalizujú, že globálna ekonomika pokračuje v oslabovaní, pričom jej zotavenie je zatiaľ v nedohľadne.
Hlavný indikátor OECD v Nemecku zaznamenal v apríli pokles o 1,3 % po marcovom 0,7-percentnom poklese, pričom na signály o oslabení poukázal aj index Ifo, ktorý mapuje klímu v podnikateľskom sektore najväčšej európskej ekonomiky. Pokles nemeckej priemyselnej výroby a stagnujúci trh práce oslabujú výhľady 12 člennej eurozóny. Ekonómovia predpokladajú, že indikátory podporia rozhodnutie Európskej centrálnej banky znížiť úrokové sadzby, ktoré naposledy zredukovala 10. mája o štvrť percentuálneho bodu na 4,5 %.