Kurz by v dohľadnej dobe nemal vystúpiť nad 43,00 Sk za euro, smerom k silnejším úrovniam ho môže posunúť napr. želanie ministerky financií dokončiť privatizáciu VÚB už v júli.
Voči doláru koruna končila nad 50 Sk za dolár (50,63 Sk za dolár) a zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, žeby euro mohlo v blízkej dobe zažiť svoju rekonvalescenciu.
Voči českej korune končila slovenská na 1,263 SK za jednu českú korunu.
Charakter utorkového obchodovania na domácom peňažnom trhu určoval najmä tradičný sterilizačný repotender Národnej banky Slovenska (NBS) s dvojtýždňovou maturitou. Z celkového dopytu komerčných bánk na úrovni 19,3 mld. Sk centrálna banka akceptovala 17 mld. Sk pri priemernom úrokovom výnose 7,74 % p.a. Podľa názorov dílerov Slovenskej sporiteľne (SLSP) mohla NBS akceptovať aj väčší objem zdrojov, pravdepodobne však nechcela spôsobiť výraznejšie zníženie likvidity v sektore.
Bankový sektor sa totiž naďalej nachádza v kumulatívnom podstave, keď povinné minimálne rezervy (PMR) plní len na 94,67 %. V zúčtovacom centra NBS banky v utorok deponovali 30,905 mld. Sk oproti pondelkovým 30,237 mld. Sk. Podľa Pavla Jánošíka z dílingu SLSP neposkytuje súčasná situácia žiadny dôvod na paniku. „Aktuálna perióda plnenia PMR sa ešte len začala, bankové domy tak majú banky dostatok času na doplnenie zdrojov,“ povedal díler. Aukcia štátnych pokladničných poukážok rezortu financií sa v tomto týždni neuskutočnila.
Podľa Jánošíka sa aktuálna sterilizácia nijako neodrazila na pohybe cien medzibankových depozít, ktoré si udržali svoje stabilné úrovne. Impulzom na ich zmenu by mohla byť očakávaná aukcia pokladničných poukážok NBS, ktorú by mala centrálna banka ohlásiť v stredu. „Je pravdepodobné, že NBS ňou nahradí v tomto týždni maturujúcu emisiu v objeme 7,6 mld. Sk,“ doplnil díler.
Najkratšie zdroje v utorok končili na 7,5 / 7,6 % p.a., rovnako ako jedno- aj dvojtýždňové fondy. Mesačné úložky zatvorili na 7,6 / 7,65 % p.a., ostatné zdroje sa kótovali do 7,75 % p.a.