Reformu súčasného dôchodkového systému sa zaplatí z niekoľkých finančných zdrojov. Asi 55 mld. Sk bude z predaja Slovenského plynárenského priemyslu. Ďalšie peniaze vláda získa z úverov Svetovej banky. Časť prostriedkov na reformu bude vymedzených v štátnom rozpočte. Uviedol to včera na seminári o reforme dôchodkového systému štátny tajomník Ministerstva financií Vladimír Podstránsky.
„Prostriedky z privatizácie by mali byť v súlade s odporúčaniami medzinárodných finančných inštitúcií použité v prvom rade na úhradu dlhov štátu a deficitov zdravotného a sociálneho zabezpečenia,“ povedal Podstránsky. Peniaze z privatizácie SPP by mali podľa neho zabezpečiť štart dôchodkovej reformy. Prostriedky Svetovej banky a prípadne iné pôžičky sa využijú na vytvorenie informačného systému pre dôchodkový systém. V ňom by mal mať každý občan osobný účet ako v banke. Finančné noviny sa Podstránskeho opýtali aký je jeho názor na dohľad nad súkromnými a štátnymi dôchodkovými fondmi v budúcnosti. Postránsky povedal, že kritika Ministerstva financií SR, ktorá sa týka dozoru nad komerčnými poisťovňami je oprávnená. Podstránsky sa prikláňa k názoru, že nad súkromnými a štátnymi dôchodkovými systémami by mal byť jednotný dohľad. Ten istý názor majú aj predstavitelia Slovenskej asociácie poisťovní.
„Myslím si, že verejnosť oprávnene kritizuje Ministerstvo financií SR za dohľad nielen doplnkových dôchodkových poisťovní, ale aj zdravotných poisťovní. V minulosti ministerstvo zanedbalo túto úlohu a preto v minulosti mohlo dôjsť k problémom v zdravotnej poisťovni Perspektíva a niektorých komerčných a doplnkových dôchodkových poisťovniach,“ poznamenal v tejto súvislosti Podstránsky.
V súčasnosti funkciu súkromných dôchodkových fondov plnia Doplnkové dôchodkové poisťovne. Ku koncu apríla bolo v systéme doplnkového dôchodkového poistenia bol 3,9 mld. Sk. Na Slovensku majú licenciu doplnkovej dôchodkovej poisťovne (DDP) štyri subjekty DDP – Tatry Sympatia, Pokoj, Lipa a Stabilita.