Euro má opäť vážne problémy. V uplynulom týždni opustilo dlho držané pásmo z posledných mesiacov. To bolo pri širšom vnímaní od 87 do 95 centov, pri očistení o krátkodobé pohyby sa dalo zúžiť na pomerne stabilnú úroveň 88 až 91 centov. Posledný týždeň priniesol oslabenie až ku úrovni 85 centov, predstavujúcej polročné minimum.
Priamym akcelerátorom posledného oslabenia boli zlé makrodáta. Správy o slabom raste HDP vo francúzsku a silenej inflácii v Nemecku predstavovali najhoršiu možnú kombináciu. Spomaľovanie rastu spojené s nárastom cien blokuje priestor pre ďalšie znižovanie sadzieb ECB. Neochota ECB znižovať sadzby, keď ku nedávnemu 25 bodovému pristúpila až po silnom tlaku, bola zdá sa opodstatnená. Tento fakt však iba prehlbuje rozpaky nad jej, hlavne v poslednej dobe, nepresvedčivým vystupovaním.
Podstatnou správou z posledného týždňa je však vážne narušenie predpokladu, podľa ktorého bude dopad amerického spomalenia na eurozónu nevýrazný. Táto správa je zlou správou i pre krajiny strednej a východnej Európy, ktoré môžu v prípade pokračovania ochladzovania v eurozóne pocítiť zúženie svojho hlavného exportného trhu.
Otáznikom zostáva ďalšia politika ECB a samostatnú kapitolu bude tvoriť vývoj dôvery či skôr nedôvery trhu, ktorý tak zásadným spôsobom pokopal euro počas jeho nedlhej existencie. Problém eura je, okrem iného, i problémom psychologickým. Tento faktor je však na súčasných trhoch významný a občas, ako naposledy v prípade nezmyselného rastu NASDAQ na 5,000 a následne nezmyselného pádu na 1,600 bodov, dominantný.
Technológie majú za sebou dobré týždne. Pomohlo im i posledné znižovanie sadzieb FED, ktoré utvrdilo vieru trhu v obrat vo vývoji ekonomiky už v druhom polroku tohto roku. Obavy z recesie americkej ekonomiky, živé ešte na začiatku apríla, sa postupne rozplývajú. Obloha však zatiaľ rozhodne nie je bezoblačná a tak očakávanie návratu technológií nad úroveň zo začiatku roka, čiže niekam nad 2,400 bodov pre široký NASDAQ, zostáva v horizonte prvého polroku byť očakávaním mierne optimistickým.
Výraznejšiemu oživeniu trhu musia predchádzať dobré správy, a to hneď na dvoch frontoch. Z pohľadu makrodát musia prísť jasné signály hovoriace o oživení ekonomiky – tie súčasné iba naznačujú zastavenie poklesu. Druhou úrovňou sú potom správy o vývoji ziskovosti podnikov. Tieto však nemusia, a v tomto roku ani nebudú hovoriť o medziročnom raste. Dôležité bude, nakoľko vývoj ziskovosti dokáže prekonať očakávania trhu. Napriek mnohým otáznikom sa však zdá, že široká Amerika a technológie zvlášť by mohli končiť s pomerne výrazným celoročným plusom.
Autor je analytikom P67 value, spol. s r.o., člen skupiny Penta Holding