„Reformný motor“ slovenskej vlády, vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš zostáva vo svojej funkcii. Uplynulý týždeň však nepriniesol žiadne vyjasnenie v otázke, či budú pokračovať aj zásadné reformy, na ktoré vládnej koalícii zostáva už len tretina funkčného obdobia. Okrem stagnujúcich sporov okolo reformy verejnej správy sa ozvala aj „čierna diera“ zdravotníctvo, keď po celý týždeň bola otvorená len zhruba desatina lekární na protest proti neriešeniu i kvázi-riešeniu dlhov v sektore.
Kritika opozície volajúcej po Miklošovej hlave sa sústredila práve na stagnáciu reformných krokov. Okrem koaličných tancov okolo reformy verejnej správy a trvalo deficitnej zdravotnej starostlivosti poslanci poukazovali aj na chýbajúcu reformu daní či sociálneho zabezpečenia. Tichý nesúhlas v podobe zdržania sa pri hlasovaní si vicepremiér vyslúžil od SDĽ, od strany, ktorej ministri stoja na čele rezortov kompetenčne zodpovedných za prípravu kritizovaných reforiem. SDĽ navyše patrí k najvýraznejším oponentom návrhu reformy verejnej správy, ktorý vyšiel z Miklošovej dielne.
Skutočnosť, že podpredseda vlády pre ekonomiku si svoj post udržal, sa napokon odrazila aspoň na devízovom trhu, kde sa koruna dostala na polročné maximá. Z pohľadu zahraničnej zadlženosti štátu i podnikov je to vývoj priaznivý, jeho dôsledkom však môže byť oslabenie exportu a ďalšie prehlbovanie obchodného deficitu. Podľa guvernéra centrálnej banky Mariána Juska však deficit nevzbudzuje u tvorcov menovej politiky príliš veľké obavy, vďaka priaznivej štruktúre importu. Štruktúra dovozu naopak sľubuje oživovanie ekonomiky.
Dôležitosť urýchlenia meškajúcich reformných krokov sa opäť prejavila pri prerokovávaní novely zákona o dani z nehnuteľností vo vláde. Novelu stiahli z rokovania, nakoľko podľa Mikloša zvyšuje celkové daňové zaťaženie. Vicepremiér pre ekonomiku preto požiada ministerku financií, aby sa novela prerokovávala spolu zo zámerom pripravovanej daňovej reformy.
Reštrukturalizáciu potrebujú nielen sektory zdravotníctva, školstva či sociálnych vecí, ale aj viaceré veľké štátne podniky. Za prvý štvrťrok dosiahli Železnice Slovenskej republiky zisk 2,395 mld. Sk, pričom výrazne prekročili plán i minuloročnú úroveň zisku. Celkové náklady dosiahli výšku 6,201 mld. Sk a výnosy 8,596 mld. Sk. Na druhú stranu vláda v stredu schválila v stredu štátnu záruku za úver pre ŽSR vo výške 10,5 mld. Sk. Železnice zatiaľ ešte nedoriešili otázku čudných zmeniek v hodnote 600 mil. USD, ktoré „potichu“ podpísal generálny riaditeľ Andrej Egyed. Podľa ministra Jozefa Macejka sa ešte čaká na ďalšie expertné posudky neštandardnej transakcie.
Vláda pláta nielen dlhy železníc a elektrární, ale platí aj za neúspechy štátnych bánk. Kabinet odsúhlasil podmienky reštrukturalizačnej pôžičky EFSAL, ktorý poskytne Svetová banka vo výške 200 mil. EUR. Úver so 14-ročnou splatnosťou a 5-ročným odkladom splátky istiny by malo Slovensko čerpať za trhovú medzibankovú úrokovú sadzbu LIBOR na euro zvýšenú o 30 bodov. Na druhej strane očistená VÚB sa mohla radovať zo zlepšenia ratingu od agentúry Fitch a ráta so zlepšením hodnotenia aj od ďalších dvoch najrenomovanejších ratingových agentúr.
Opodstatnenosť nedávnej kritiky Medzinárodného menového fondu na adresu kvality bankového systému potvrdili aj výsledky Devín banky a do istej miery aj najnovší škandál v Investičnej a rozvojovej banke. Dozorná rada IRB odvolala z funkcie dvoch členov predstavenstva vrátane prezidenta banky kvôli nezvládnutiu tendra na systém elektronického bankovníctva. Podľa Mikloša boli personálne zmeny v IRB dôležité najmä v súvislosti s privatizačným procesom. Devín banka je zase „pod drobnohľadom“ NBS kvôli zápornému vlastnému kapitálu. Banke, ktorá stále ešte definitívne nezískala avizovaných japonských investorov a ani nezrealizovala deblokácie z Ruska, môže hroziť strata bankovej licencie.