Podľa expertov Medzinárodného menového fondu (MMF) je cieľ vlády udržať deficit verejných financií v roku 2001 do limitu 3,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) rizikový. Podmienkou pre dosiahnutie plánovaného deficitu je podľa expertov znižovanie výdavkov vlády. Vyplynulo to zo stredajšieho pracovného stretnutia s podpredsedom vlády Ivanom Miklošom, ministerkou financií Brigitou Schmögnerovou a guvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) Mariánom Juskom.
„Príjmy štátu počas prvých mesiacov roku 2001 nezodpovedajú očakávaniam a pritom sa zároveň diskutuje o ďalšom znižovaní daní,“ upozornili experti MMF. Aktuálne návrhy na znižovanie daní môžu podľa fondu ohroziť krátkodobé rozpočtové ciele slovenskej vlády, ako aj strednodobý záujem kabinetu o konsolidáciu verejných financií. MMF odporúča preto podstatne opatrnejší prístup pri predkladaní návrhov na znižovanie daňového zaťaženia. Predchádzať by mu malo zlepšenie výberu daní.
Experti fondu konštatovali, že aj počas roku 2000 pokračovalo zmierňovanie makroekonomickej nerovnováhy v SR. „Silná exportná expanzia vlani podporila reálny rast HDP o 2,2 %. Súčasný pokles miery inflácie a udržateľný fiškálny deficit dovolili NBS uvoľniť menovú politiku sériou niekoľkých znížení kľúčových úrokových mier,“ uviedol šéf misie MMF Juan Jose Fernandez-Ansola. Podľa neho sú povzbudivé aj posledné dostupné údaje, ktoré hovoria o raste maloobchodného predaja, priemyselnej produkcie a stavebníctva pri klesajúcom trende inflácie.
Predpoklad vlády, že HDP bude v roku 2001 rásť o viac ako tri percentá, považuje MMF za povzbudzujúci. Miera inflácie by mala ku koncu roka skončiť v dolnom pásme očakávaného rozpätia 6,7 – 8,2 %. Deficit bežného účtu platobnej bilancie sa naopak zvýši a koncom roku 2001 by mohol podľa MMF prekročiť päť percent HDP.
Misia fondu vyjadrila podporu reformnému procesu vlády Mikuláša Dzurindu. V záujme udržania pozitívneho trendu však musí vláda podľa MMF pokračovať v reformných krokoch smerujúcich k oživeniu podnikovej sféry pri stabilizácii finančného sektora.