ČLÁNOK




Koruna pokojná, stále tesne nad 43,20 Sk za euro
10. mája 2001

Obchodovanie bolo vyrovnané a na trhu sa zobchodovali len malé objemy pochádzajúce pravdepodobne z príkazov klientov. Kurz nereagoval ani najvyššiu ako očakávanú infláciu v apríli., ktorú ženú hlavne rastúce ceny potravín.

Voči doláru koruna končila na 48,88 Sk za dolár a voči českej korune na 1,254 Sk za jednu českú korunu.

Bankový sektor sa v strede týždňa dostal do nadstavu likvidity na dennej aj kumulatívnej báze, keď komerčné banky deponovali v zúčtovacom centre 33,545 mld. Sk. Kumulatívne to predstavuje plnenie povinných minimálnych rezerv na 100,77 %. Počas dňa sa pritom na trh vrátilo 18,65 mld. Sk zo splatného dvojtýždňového sterilizačného repotendra pri odlive 19 mld. Sk z aktuálneho repotendra.

Podľa dílera Slovenskej sporiteľne (SLSP) Pavla Jánošíka na trh navyše prišli prostriedky, ktoré komerčné banky od minulej stredy sterilizovali na jednodňových úložkách v centrálnej banke. „Trh zaznamenal aj prílev zdrojov zo štátneho rozpočtu alebo z operácií s obeživom,“ skonštatoval. Celkový prílev zdrojov do sektora tak predstavoval zhruba 3 mld. Sk.

Ministerstvo financií SR vypísalo na budúci utorok novú aukciu štátnych bondov. Opäť sa rozhodlo pre emisiu ročných štátnych dlhopisov, neúspech posledných aukcií však ministerstvo donútil k prudšiemu zvýšeniu kupónového výnosu až o 0,1 percentuálneho bodu. Budúci utorok sa tak bude štát snažiť získať 2,5 mld. Sk pri kupóne 7,75 % p.a. Podľa Jánošíka je naplnenie tejto emisie reálne. Rezort financií však môže opäť počítať len so zahraničnými investormi, pretože úloha domácich bánk je z dôvodu zaplavenia reštrukturalizačnými dlhopismi veľmi obmedzená. „V prípade neúspechu bude musieť štát ešte viac zvýšiť kupón,“ dodal díler. Podľa jeho názoru stále existuje priestor na jeho zvýšenie.

Jánošík zároveň kritizoval riadenie likvidity sektora Národnou bankou Slovenska. Podľa neho je rozhodovanie o sterilizácii v dvojtýždňových sterilizačných repotendroch nekoncepčné a podporuje špekulačný dopyt bánk. Centrálna banka sa totiž v posledných repotendroch rozhodla krátiť dopyt a neakceptovala ho v plnej výške. Týmto krokom zrejme chcela nepriamo podporiť aukciu štátnych dlhopisov. Podľa Jánošíka však ani takýto krok banky v rozhodovaní nemôže ovplyvniť. Dôsledkom je rozpačité správanie bánk, keďže pri sterilizácii nemôžu predikovať správanie centrálnej banky.

Prudký prílev likvidity do sektora počas dňa podľa Jánošíka prispel k poklesu cien krátkych depozít. Podľa dílera možno vzhľadom na očakávaný kumulatívny nadstav koncom týždňa presahujúci 102 % predpokladať pád cien najkratších úložiek až k jednodňovej sterilizačnej reposadzbe. Komerčné banky tak budú musieť pristúpiť k opätovným jednodňových repoobchodom s NBS. Ceny dlhých zdrojov by mali naopak vzrásť z dôvodu zvýšenia kupónového výnosu pri aukcii štátnych cenných papierov.

Overnighty od rána klesli z 7,1 % p.a. na 6,3 % p.a. a tom/nexty a spot/nexty na 6,4 / 6,6 % p.a. Týždňové peniaze boli na 7,2 / 7,5, dvojtýždňové na 7,4 / 7,5 % p.a., mesačné na 7,45 / 7,65 % p.a. Dvojmesačné a trojmesačné úložky sa pohybovali na 7,5 / 7,65 % p.a., polročné až ročné na 7,45 / 7,6 % p.a.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS