Odhadovaná výška členského príspevku Slovenska do rozpočtu Európskej únie (EÚ) by po prijatí Slovenska do únie predstavovala 1,1 % hrubého domáceho produktu (HDP). Tento príspevok by tak domáci štátny rozpočet zaťažil sumou zhruba 9 až 10 mld. Sk. Informovala o tom ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.
Na rokovaniach Ecofinu s ministrami G13, ktorého sa ministerka vo švédskom Malmö zúčastnila, sa otvorila aj otázka odkladu platenia členských príspevkov. Vyriešenie tejto otázky je však podľa jej slov záležitosťou ďalších negociácií. Ako dodala, pri hľadaní zdrojov na pokrytie tohto odvodu neuvažuje so žiadnou formou „európskej dane“, ktorá by ešte viac zvýšila daňovú zaťaženosť občanov. Členské príspevky bude podľa Schmögnerovej predstavovať časť príjmov z cla a dane z pridanej hodnoty vyberanej pri dovoze. Ďalšia časť poplatkov bude odvodená od rastu hrubého národného produktu. Zvyšok budú tvoriť ďalšie tradičné zdroje, ktoré však presne nešpecifikovala.
Ministerka sa na svojej ceste v Malmö zúčastnila tiež rokovaní ministrov V4 a Beneluxu. Vzhľadom na rozpory medzi malými a veľkými krajinami v EÚ sa totiž podľa nej hľadajú určité prepojenia členov a kandidátskych krajín napríklad aj na princípe veľkosti. Podobné rozhovory sa pripravujú aj ministrami škandinávskych krajín.
Zahraničná cesta šéfky rezortu financií pokračovala rokovaniami v Londýne, kde sa zúčastnila výročného zasadania Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR). Podľa jej slov by mala budúca činnosť EBOR smerovať viac na východ. Na Slovensku by mala ustúpiť od úverových aktivít smerom k podpore malého a stredného podnikania. Ministerka vyjadrila presvedčenie, že investičné aktivity, ktoré v poslednej dobe smerovali do VÚB a Slovalca, budú naďalej pokračovať.