V piatok očakávame čísla o zahraničnom obchode v marci, podľa našich očakávaní by sa nárast mesačný nárast deficitu v ZO mal zmierniť, nie však výraznejším spôsobom. Očakávame schodok do 4,5 mld Sk, po februárových 5,8n a januárových 4,8 mld Sk.
Voči doláru koruna končila na 48,43 Sk za dolár a voči českej korune na 1,257 Sk za jednu českú korunu.
Národná banka Slovenska (NBS) v utorok prekvapivo v pravidelnom dvojtýždňovom sterilizačnom repotendri akceptovala len 18,65 mld. Sk, hoci dopyt bánk predstavoval 21,45 mld. Sk. Priemerný úrokový výnos dosiahol 7,74 % p.a., minimálny výnos bol 7,72 % p.a. a maximálny 7,74 % p.a. Centrálna banka tak neuspokojila všetky banky, ktoré sa snažili sterilizovať prebytočnú likviditu.
Podľa dílera Slovenskej sporiteľne Pavla Jánošíka NBS zrejme nechcela vyhrocovať situáciu v bankovom sektore pred koncom periódy. Podľa dílera však na trhu bol priestor pre sterilizáciu celého dopytu bez rizika, že by centrálna banka ohrozila plnenie povinných minimálnych rezerv. „Ak by NBS akceptovala celý dopyt, bankový sektor by pravdepodobne splnil PMR na 100,56 %,“ povedal Jánošík.
Aukcia štátnych dlhopisov s ročnou valutou a kupónom 7,6 % p.a. skončila úspešne. Dopyt investorov sa vyšplhal na 3,69 mld. Sk a Ministerstvo financií SR akceptovalo objem 3,5 mld. Sk. Celkový dopyt pravdepodobne zvýšil záujem zahraničných bankových domov. „Veľké domáce banky sa z dôvodu veľkého objemu štátnych cenných papierov vo svojich portfóliách aukcie nezúčastnili,“ povedal Jánošík.
Vzhľadom na kupónový výnos a situáciu na medzibankovom trhu podľa neho tiež nevznikol na trhu priestor na úrokovú arbitráž. Priemerný úrokový výnos totiž predstavoval 7,55 % p.a., minimálny 7,45 % p.a. a maximálny 7,6 % p.a. Výsledok aukcie tak nemal žiadny vplyv na úrokové sadzby dlhších depozít. „Ak by rezort financií vypísal rovnakú aukciu aj na budúci týždeň, predpokladám, že by už úspešná nebola,“ dodal díler.
Bankový sektor zaznamenal počas dňa prílev likvidity v objeme 1,2 mld. Sk, ktorý podľa Jánošíka zrejme súvisel s tokmi zo štátneho rozpočtu alebo operáciami s obeživom. Z tohto dôvodu klesla cena overnightov na 6,7 / 6,9 % p.a. Komerčné banky deponovali na účtoch v zúčtovacom centre 31,469 mld. Sk, čo kumulatívne predstavuje 101,69 % p.a. „Bankám tak stačí do konca periódy držať 27,93 mld. Sk a svoju povinnosť splnia na 100 %,“ skonštatoval Jánošík.
Tom/nexty klesli po výsledkoch repotendra na 6,7 / 6,9 % p.a. a spot/nexty na 6,8 / 7,0 % p.a. Týždňové zdroje boli na úrovni 7,2 / 7,4 % p.a., a dvojtýždňové na 7,4 / 7,55 % p.a. Mesačné peniaze sa kótovali na 7,5 / 7,7 % p.a., dvojmesačné a trojmesačné na 7,5 / 7,6 % p.a. Polročné fondy sa pohybovali na 7,4 / 7,6 % p.a., deväťmesačné a ročné na 7,4 / 7,5 % p.a.