Ekonomiky východnej Európy a bývalého Sovietskeho zväzu by mali pokračovať v raste aj v tomto roku, jeho tempo by sa však malo v porovnaní s minulým rokom spomaliť. Vyplýva to z prognóz Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD). Ročná aktualizácia správy banky, ktorá mapuje hospodársky progres v 27 krajinách svojho pôsobenia, predpokladá tohoročné spomalenie rastu v regióne na 3,7 % z minuloročných 5,4 %.
„Svetová ekonomika oslabuje rapídnejšie, ako sme predpokladali dokonca ešte v decembri minulého roka. Žiadny región na svete nie je voči takémuto vývoju imúnny. Avšak región, v ktorom pôsobíme, by mal zaznamenať slabší dopad než ostatné transformujúce sa trhy,“ uviedol vedúci ekonóm EBRD Willem Buiter. Najvýraznejšie spomalenie rastu by malo zasiahnuť Spoločenstvo nezávislých štátov (SNŠ) v dôsledku tohoročného oslabenia ekonomiky Ruska na 3,4 % z minuloročných 7,7 %, spôsobeného klesajúcimi cenami ropy a rastom hodnoty rubľa. Podľa EBRD by sa mal rast v SNŠ v tomto roku znížiť na polovicu, resp. na 3,6 %.
Ekonomiky strednej Európy a pobaltských štátov by však mali zaznamenať silný hospodársky rast aj v tomto roku a to aj napriek zhoršovaniu vývoja vo svete, keďže viacero z nich profituje z plánovaného vstupu do Európskej únie. Rast v tomto regióne zostane „relatívne odolný“ a v roku 2001 spomalí na 3,7 % z minuloročných 4,1 %. V krajinách juhovýchodnej Európy banka očakáva oslabenie rastu na 4 % z minuloročných 4,4 %. Hoci sa svetový hospodársky rast spomalí, závislosť od hlavných exportných trhov v západnej Európe, ktorá neoslabila tak ako USA, poskytuje krajinám v regióne určitú ochranu voči hospodárskej turbulencii.
Banka však upozornila na pretrvávajúce problémy v 10 bývalých komunistických kandidátskych krajinách v pobaltskom regióne a vo východnej Európe, najmä pri znižovaní miery inflácie a redukcii a presmerovaní vládnych výdavkov v snahe splniť štandardy EÚ. Estónsko, Maďarsko, ČR, Slovinsko a Poľsko, ktoré by sa mohli stať členmi EÚ už v roku 2004, pravdepodobne spolu so Slovenskom, Litvou a Lotyšskom, zaznamenávajú podľa EBRD stále menšie problémy pri získavaní primeraných pôžičiek, určených na financovanie reforiem.