ČLÁNOK




Pod marcovú infláciu sa podpísal najmä rast cien potravín
12. apríla 2001

Pod marcové zvýšenie spotrebiteľských cien o 0,8 % oproti februáru sa podľa očakávaní analytikov podpísali najmä sekundárne dopady administratívneho zvýšenia regulovaných cien. Rast cien regulovaných štátom sa pritom prejavil najmä v zdražení potravín a stravovacích služieb a „dozvuky“ bolo cítiť aj na zvýšení cien nájomného. Dynamika rastu cien potravín však viacerých analytikov prekvapila.

Podľa analytika ČSOB Ľudovíta Ódora je zarážajúce, že ceny potravín sa podieľali na medzimesačnej inflácii až 0,2 percentuálnymi bodmi. „V marci zdraženie potravín zo sezónnych dôvodov nebýva vysoké. V tomto roku však priniesol nezvyčajne vysoké zdraženie,“ skonštatoval Ódor.

Ako povedal analytik Tatra banky Róbert Prega, ceny potravín ovplyvňujú najmä klimatické podmienky a veľkosť úrody. Marcové zvýšenie cien potravín je podľa neho dôsledkom minuloročnej slabšej úrody z dôvodu sucha. Tá viedla k nedostatku múky a marcovému rastu cien chleba a obilnín o 4,9 %. Analytik Slovenskej sporiteľne Tomáš Kmeť upozornil, že aj okolité krajiny regiónu zaznamenávajú výkyvy v cenách potravín a ich stabilizácia je podľa neho zatiaľ veľmi otázna. Avšak podľa analytika ING Bank Jána Tótha by mali ceny potravín poklesnúť pod tlakom zvýšenej konkurencie v maloobchode.

Vývoj čistej inflácie, ktorá v marci dosiahla 0,4 % oproti februárovej hodnote 0,9 %, svedčí podľa analytikov o stále nízkych dopytových tlakoch na infláciu. Vplyv deregulácie cien už by nemal byť v nasledujúcich mesiacoch výrazný.

Keďže celkový medziročný rast spotrebiteľských cien je pod pásmom cieleným Národnou bankou Slovenska, je podľa Ľ. Ódora veľmi pravdepodobné, že znižovanie oficiálnych úrokových sadzieb v prvom polroku ešte neskončilo. Podľa neho je na trhu priestor pre ich zníženie o ďalších 0,25 percentuálneho bodu. Prehodnotenie sadzieb očakáva už koncom tohto mesiaca. „Nárast cien potravín, ktorý síce nepríjemne ovplyvňuje životné náklady domácností, by do rozhodovania o znížení úrokových sadzieb nemal výrazne zasiahnuť,“ dodal. T. Kmeť naopak žiadne zmeny sadzieb na peňažnom trhu neočakáva.

Vzhľadom na narastajúcu konkurenciu na strane ponuky by podľa analytika Slávie Capital Pavla Ondrisku by infláciu nemalo vážne ovplyvniť ani vyplatenie dlhopisov Fondu národného majetku. Jeho odhad na rast cenovej hladiny ku koncu roka tak zostáva na 7,1 %. Podľa R. Pregu by inflácia mala dosiahnuť 6,5 %. Ľ. Ódor sa prikláňa k názoru, že inflácia sa bude nachádzať v hornom pásme intervalu 6,0 až 7,1 %. J. Tóth je najskeptickejší, keď očakáva nárast cien až o 7,4 %.

Spotrebiteľské ceny na Slovensku sa v marci oproti februáru zvýšili v úhrne o 0,8 %. Medziročná inflácia meraná indexom spotrebiteľských cien (CPI) dosiahla úroveň 7,1 %. Jadrová inflácia zaznamenala v marci 0,7 %, na medziročnej báze bola 4,0 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS