Počas utorkového obchodovania koruna síce mierne oslabila na 43,53 Sk za euro z otváracích 43,49 Sk za euro pod vplyvom domácich nákupov eura, ostáva však stále blízko silnej hranice 43,50 Sk za euro a pod vplyvom vývoja svojej českej menovkyne by mohla túto hranicu prelomiť. Napĺňa sa tak náš predpoklad z konca januára, v ktorom sme očakávali, že koruna začne relevantne posilňovať koncom marca začiatkom apríla, čo sme dávali do súvislosti so spustením vyplácania dlhopisov FNM SR, na ktoré si musí štát požičať zo zahraničia.
Voči doláru koruna končila na 48,50 Sk za dolár a voči českej korune na 1,267 Sk za jednu českú korunu.
Po zverejnení výsledkov utorkových aukcií je jednoznačné, že bankový sektor bez refinancovania sa v Národnej banke Slovenska (NBS) nesplní ku konca periódy povinné minimálne rezervy. „Niektoré komerčné banky totiž doplatili na svoju chamtivosť, keď prostredníctvom dvojtýždňového sterilizačného repotendra ukladali v centrálnej banke nielen prebytočnú likviditu, ale aj cudzie zdroje,“ povedal díler Slovenskej sporiteľne Pavel Jánošík.
NBS, ktorá doteraz v repotendri akceptovala vždy taký objem, aby neohrozila plnenie povinných minimálnych rezerv, totiž tentokrát urobila iné rozhodnutie. Z celkového dopytu 27,75 mld. Sk akceptovala až 25,15 mld. Sk, pričom splatný objem dosahuje len 20,15 mld. Sk. Minimálny úrokový výnos bol 7,68 % p.a., priemerný 7,7 % p.a. a maximálny 7,74 %. „Snáď to bude poučením pre banky, ktoré už dlhšie realizovali politiku sterilizovania zdrojov, ktoré reálne nemajú,“ skonštatoval Jánošík. „Teraz budú zrejme musieť potrebnú likviditu získať refinancovaním sa v NBS za úrokovú sadzbu 9 % p.a.,“ dodal.
Určitým prekvapením bola pre niektorých dílerov úspešná aukcia štátnych bondov. Ministerstvu financií SR sa v nej podarilo získať plánovaný objem 2 mld. Sk pri dopyte 3,29 mld. Sk. Minimálny výnos bol 7,4 % p.a, priemerný 7,771 % p.a. a maximálny 7,798 %. Podľa vysvetlenia P. Jánošíka sa zvýšila atraktivita týchto dlhopisov znížením kľúčových úrokových sadzieb centrálnou bankou minulý týždeň.
Sektor tak bude do konca periódy trpieť vysokým nedostatkom zdrojov. „Ak by sa banky nešli refinancovať do NBS, ku koncu mesiaca budú mať deficit likvidity 5 mld. Sk,“ povedal Jánošík. Podstav likvidity nevyrovná ani príchod 1,5 mld. Sk zo splatných štátnych pokladničných poukážok, ani 2,85 mld. Sk z maturujúcich štátnych bondov. „Koncom mesiaca sa navyše realizujú odvody daní do štátneho rozpočtu, čo ďalej zníži likviditu trhu,“ uviedol Jánošík. Podľa dílera takýto stav povedie k nárastu úrokových sadzieb na medzibankovom trhu k 9 % p.a.
V utorok banky deponovali v Bankovom zúčtovacom centre Slovenska 29,184 mld. Sk, čo kumulatívne predstavuje plnenie na 99,47 %. Cena overnightov k záveru stúpla na 7,4 % p.a. a tom/nextov na 8,4 % p.a. Spot/nexty sa kótovali na 8,0 / 8,1 % p.a., týždňové zdroje na 7,7 / 7,8 % p.a. Dvojtýždňové úložky boli na úrovni 7,5 / 7,8 % p.a., mesačné na 7,45 / 7,7 % p.a. Dvojmesačné a trojmesačné sa pohybovali na 7,4 / 7,6 % p.a., polročné až ročné fondy na 7,4 / 7,5 % p.a.