ČLÁNOK




Kohútiková predpokladá rast reálnych miezd o 1 %
21. marca 2001

Reálne mzdy by mali v tomto roku vzrásť o 1 %. Ak však tento vývoj nebude v dostatočnej miere kopírovať aj rast produktivity práce, konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky poklesne. Po rokovaní s prezidentom Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Ivanom Saktorom to

uviedla viceguvernérka Národnej banky Slovenska (NBS) Elena Kohútiková.

Nárast reálnych miezd očakáva NBS podľa slov viceguvernérky predovšetkým na základe vývoja hrubého domáceho produktu (HDP) a medziročného poklesu inflácie. Výška inflácie, ktorej vývoj na začiatku tohto roka splnil podľa E. Kohútikovej očakávania NBS, by sa mala v tomto roku pohybovať na úrovni 7 až 7,5 %, pričom centrálna banka sa prikláňa k nižšej hranici. „Nárast inflácie v minulom roku spôsobila deregulácia cien a daňové úpravy. Inflačná špirála sa však nevytvorila a miera inflácie sa udržala v tých hraniciach, ako sme predpokladali,“ povedala Kohútiková.

Viceguvernérka dodala, že v najbližších rokoch by mala inflácia len mierne klesať, až kým sa neuskutoční stabilizácia ekonomiky. „V roku 2004 by sa mala inflácia pohybovať na úrovni 4 až 4,5 %,“ spresnila Kohútiková. Očakávaný nárast HDP podporený reštrukturalizáciou ekonomiky by mal podľa nej v najbližších rokoch dosiahnuť 2,8 až 4,8 %. Viceguvernérka sa zmienila aj o nízkej dostupnosti úverov predovšetkým zo strany podnikateľského sektora, o podkapitalizácii ekonomiky a potrebe ukončenia reformy dôchodkového systému, verejného sektora, školstva a zdravotníctva.

Meškanie reformy dôchodkového systému hodnotí veľmi negatívne aj prezident KOZ. „Dúfam, že pôsobenie vlády v treťom roku volebného obdobia jej nezabráni v tom, aby pokračovala vo svojich reformách,“ vyhlásil I. Saktor. Dodal, že KOZ SR sa na rozdiel od centrálnej banky prikláňa k vyššej hranici očakávanej miery inflácie. V súvislosti s makroekonomickou stabilizáciou Saktor uviedol, že pokles reálnych miezd za posledné dva roky o 8 % je „dosť vysoká daň za makroreguláciu“. Prezident KOZ SR sa vyjadril aj k odmeňovaniu pracovníkov rozpočtových a príspevkových organizácii. „Na rozdiel od tarifného nárastu zakotveného v štátnom rozpočte navrhujeme zvýšiť nominálne príjmy zamestnancov týchto organizácii od 1. júla 2001 o 10 až 13 %,“ uviedol. Ďalšou alternatívou pre odmeňovanie zamestnancov rozpočtových a príspevkových organizácii je podľa Saktora vyplácanie tzv. trinásteho platu.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS