Spotrebiteľské ceny v USA zaznamenali vo februári výraznejší nárast ako sa pôvodne očakávalo, vzhľadom na rast cien odevov, zdravotníckej starostlivosti a leteniek. Informovalo o tom v stredu Ministerstvo práce. Index spotrebiteľských cien (CPI), ktorý je najširším ukazovateľom vývoja inflácie v USA, sa vo februári zvýšil o 0,3 %. Jadrová inflácia, nezahŕňajúca volatilné ceny potravín a energie, dosiahla v uplynulom mesiaci tiež 0,3 %. V januári zaznamenal CPI nárast o 0,6 %, čím dosiahol najvýraznejšie zvýšenie za uplynulých 10 mesiacov. Jadrová inflácia predstavovala 0,3 %. Oba údaje boli vyššie v porovnaní s odhadmi analytikov, podľa ktorých mala celková aj jadrová inflácia zaznamenať vo februári 0,2 %. Z medziročného hľadiska sa index CPI zvýšil o 3,5 %, kým jadrová inflácia dosiahla 2,7 %, čo symbolizuje iba miernu hladinu.
Údaje nasledovali deň po znížení úrokových sadzieb v USA a zároveň zmarili nádeje analytikov na výraznejší zásah americkej centrálnej banky Federal Reserve. Februárové údaje signalizujú zmiešané vyhliadky pre ekonomiku. Fakt, že februárový index rástol iba polovičným tempom v porovnaní s januárom, je pre trhy pozitívny, avšak analytici v značnej miere vnímali tento vývoj iba ako náhodné zlepšenie, kým v nasledujúcom období predpokladajú výrazne prudké zhoršenie miery inflácie.
Z jednotlivých položiek, ceny odevov, ktoré boli v uplynulých rokoch extrémne nízke, vzrástli vo februári o 0,8 %, kým náklady na zdravotnú starostlivosť sa zvýšili o 0,5 %. Ceny leteniek vzrástli o 1,3 %, kým tabakové výrobky v uplynulom mesiaci zdraželi o 1 %. Náklady na bývanie však zaznamenali iba mierne zvýšenie a celkovo boli vyššie iba o 0,2 %. Náklady na energiu klesli o 0,2 %, avšak ceny potravín sa zvýšili o 0,5 %.