Posledné dni nepriniesli na akciových trhoch žiadne zlepšenie. Pondelkový pád bol z rodu šokujúco brutálnych a znamenal pokles NASDAQ pod hranicu 2,000 bodov. Utorkové oživenie bolo ako sa zdá iba krátkodobým výlovom na novom dne a dnešné stredajšie obchodovanie je opäť nervydrásajúce. Po začiatku obchodovania padol NASDAQ na nové dno a pod 10,000 bodov sa dostal i DOW, potom nasledoval postupný rast až nad 2,000 a opäť následný pád – pred siedmou nášho času boli technológie znovu v takmer trojpercentnej strate.
Trh je vo vážnej kríze a stále viac sa zdá, že je to okrem iného i kríza dôvery. Skvelý článok na danú tému priniesol MSN portál, mimochodom v súčasnosti už najnavštevovanejší portál na svete. Článok je dielom klinického psychológa a celý je venovaný šoku, v ktorom sa investori v súčasnosti nachádzajú a tomu, ako sa s ním vyrovnať.
Podľa autora je súčasná situácia na trhoch typickým príkladom životnej situácie, ktorú každý z nás už zažil, a to situácie keď sa stretávame s niečím novým, na vysvetlenie čoho nemáme ešte vytvorenú patričnú „schému“. Nesmierne zábavné – a možno poučné /alebo skôr naopak?/ je jeho odporúčanie, ako vyriešiť dilemu, keď na jednej starne „teraz už nebudem predávať, keď je to skoro úplne dole“ a na druhej strane „už nie som ochotný utrpieť žiadnu ďalšiu stratu“. Brett N. Steenbarger, Ph.D., odporúča nasledujúci pohľad na vec. Každý deň, ktorý držíme naše akcie, je vlastne AKTÍVNYM rozhodnutím o ich kúpe. Skúsme si teraz prestaviť, že za nami príde po radu niekto, oho máme skutočne radi a pýta sa nás: Je teraz ten trh už dosť nízko na to, aby som nakúpil? A spýta sa presne na tie akcie, ktoré držíte. Nerozmýšľajte dlho nad touto predstavou a odpovedzte rýchlo a nahlas. A potom sa podľa toho zachovajte.
Začínam tušiť, prečo je psychoanalýza v Amerike taká populárna…
Link na článok
http://moneycentral.msn.com/articles/invest/extra/6462.asp