Stanovený časový harmonogram je však opäť pod otáznikom. Vplyvné čínske noviny China Business Times, ktoré spravidla čerpajú informácie z vládnych zdrojov, publikovali oficiálne stanovisko, podľa ktorého „Čína nebude schopná vstúpiť do Svetovej obchodnej organizácie skôr ako v októbri alebo v novembri“.
Časový rozvrh je teda opäť pod otáznikom, ale nadnárodné spoločnosti sú značne sklamané, pretože v rámci členstva Číny vo WTO očakávali lepší prístup na tento rozsiahly trh.
Nejde však „len“ o nadnárodné spoločnosti, ale najmä o americko-čínske vzťahy. Posun o niekoľko mesiacov totiž bude výzvou pre amerického prezidenta Busha, pretože ak sa Čína nestane členom WTO do 3. júna, potom sa bude musieť opätovne prerokúvať jej štatút „stálych normálnych vzťahov“ so Spojenými štátmi na pôde Kongresu, ktorý vykazuje vyrovnanosť politických síl medzi republikánmi a demokratmi.
Ide o proces, ktorý sa podobá schvaľovaniu doložky najvyšších výhod v obchode medzi USA a ČĽR, ktorý vždy podliehal viacerým konjukturálnym výkyvom, osobitne v kontexte
s ľudskými právami v Číne.
Opäť teda vyvstáva riziko, že budú aktivované „nastražené míny“, ktoré sa budú musieť v súvislosti so štatútom disidentov brať do úvahy. Opäť sa bude hľadať „face saving solution“, ktoré ponechá aktérom celého rozhodovacieho procesu istú dávku cti, ktorá však v obchodných veciach nie vždy dominuje – konštatuje sa vo vyhlásení Rady pre čínsko-americké obchodné vzťahy.
Je tu však aj ďalší aspekt – Čína chce byť hostiteľskou krajinou pri organizovaní Olympijských hier v roku 2008 a o jej kandidatúre sa má rozhodnúť v polovici júla, teda opäť v čase, kedy nie je isté, či už ČĽR bude členom WTO.
Spornou totiž stále zostáva otázka dotácií do čínskeho poľnohospodárstva, v ktorom pracuje 470 miliónov Číňanov a práve z tohto dôvodu sa americkí farmári obávajú, že ich šance na čínskom trhu sa dramaticky znížia.
USA sa spoločne s EÚ snažili vyvolať nové kolo rokovaní práve o tejto otázke, ale Čína bola energicky proti.
Doteraz sa zaznamenal iba veľmi malý pokrok pri prerokúvaní technických štandardov a dovozných procedúrach, ktoré sú nevyhnutné pri otváraní sa čínskeho trhu.
Európska únia sa snaží ponúknuť balík kompromisov medzi Čínou a ostatnými krajinami WTO, avšak táto ponuka zostáva zatiaľ bez odpovede.
Aj americká pozícia sa po zmene vlády stáva menej „čitateľnou“. Novým americkým obchodným zástupcom sa stal Robert Zoellick, no podľa analytikov vo Washingtone sa v jeho ponímaní vzťahy s Čínou stále nestali prioritou.
Nová vláda si totiž vyhradila istú časovú rezervu, aby definovala inovovanú obchodnú pozíciu voči ČĽR a jej formulovanie sa očakáva počas tohto mesiaca.