Medzinárodný menový fond (MMF) očakáva v tomto roku zníženie miery rastu svetovej ekonomiky na 3,5 % pod vplyvom spomaľovania rastu hospodárstva USA. V roku 2002 by sa však mala miera rastu globálnej ekonomiky zvýšiť na 4 %. Oznámil to popredný ekonóm MMF Michael Mussa. Dodal, že kľúčovou otázkou je schopnosť USA vyhnúť sa recesii, pričom podľa jeho názoru sa bude najväčšia ekonomika sveta pohybovať na hranici recesie. V tejto súvislosti poukázal na výrazné spomalenie rastu v rámci výrobného sektora v americkej ekonomike.
Podľa poslednej správy fondu zo septembra 2000 mal rast svetovej ekonomiky v tomto roku dosiahnuť 4,2 %. O revíziách predpokladanej hodnote rastu svetovej ekonomiky fond už viackrát informoval.
„Na spomaľovaní ekonomického rastu sa výraznou mierou podieľajú sektory výroby automobilov, počítačových čipov, ako aj high-tech a internetové spoločnosti,“ povedal Mussa. Na margo úrokových sadzieb v USA Mussa uviedol, že v tomto roku očakávajú trhy ich redukciu o ďalších 100 bázických bodov. Na druhej strane však Mussa označil európsku ekonomiku za „zdroj priaznivých vplyvov na svetovú ekonomiku“, pričom na rok 2001 predpovedá MMF mieru ekonomického rastu v eurozóne na úrovni tesne pod 3 %. Mussa povedal, že úrokové sadzby v eurozóne zaznamenajú v tomto roku mierne zníženie, pravdepodobne o pol percentuálneho bodu.
Hoci Mussa neposkytol žiadne prognózy pre ekonomický rast v USA, nemenované zdroje blízke februárovému stretnutiu ministrov financií siedmich najvyspelejších krajín sveta v talianskom Palerme uviedli, že MMF zredukoval odhad tohtoročnej miery rastu v USA na 1,7 %. MMF znížil tiež odhad tohtoročného ekonomického rastu v eurozóne na 2,8 % z úrovne 3,4 %.