ČLÁNOK




Lízing na Slovensku zaznamenal po dvoch rokoch oživenie
6. marca 2001

Slovenský lízingový trh zaznamenal vlani po dvoch predchádzajúcich rokoch charakteristických poklesom obchodov opäť oživenie. Objem obchodov sa tak priblížil výsledkom z roku 1997, keď lízing prežíval svoje vrcholné štádium a dosiahol 23,5 mld. Sk v obstarávacích cenách bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Celkovo sa v minulom roku uzatvorilo 45 242 lízingových zmlúv. Informoval o tom predseda predstavenstva Asociácie leasingových spoločností SR Miloš Randák.

Objem lízingových obchodov v roku 2000 medziročne stúpol o 36,8 %. Podľa prepočtov asociácie po zohľadnení nárastu cien typických komodít lízingu o 10 % predstavovalo reálne tempo rastu lízingových obchodov 25 až 30 %. „Napriek tomu, že lízing zväčša kopíruje výsledky predaja automobilov, objem lízingu v minulom roku stúpol práve pri poklese ich predaja,“ povedal Randák. Dôvodom tohto paradoxu je podľa neho pružná odpoveď v produktovej politike na lepšie možnosti získavania finančných zdrojov na prefinancovanie týchto obchodov. V značnej miere sa využíval napríklad lízing ojazdených vozidiel, v ponuke je aj operatívny lízing. Podľa Randáka možno v tomto roku očakávať stabilitu lízingového trhu, prípadne mierny nárast zhruba o 10 %, pričom sa avizuje aj nárast predaja automobilov.

Najsilnejším segmentom lízingu zostal predaj dopravnej techniky, ktorý tvorí 80,4 % všetkých obchodov.

Podiel lízingu osobných a dodávkových automobilov z toho predstavuje 63 %. Práve v tejto oblasti vzrástol objem obchodov medziročne o 41 %. Lízingové financovanie strojných zariadení a výrobnej technológie predstavovalo v minulom roku 14,9 %, len 2,8 % tvorili počítače a kancelárska technika a 0,2 % lode, lietadlá a železničné vozidlá. Zvyšných 1,7 % prestavoval lízing ostatných predmetov.

V minulom roku sa prostredníctvom lízingu uskutočnili iba dva obchody s nehnuteľnosťami v objeme 29 mil. Sk, lízingové spoločnosti však takýto produkt prakticky neponúkajú. Za dôvody nefunkčnosti lízingu nehnuteľností považuje M. Randák nedostatočnú legislatívu, pričom za hlavné nedostatky označil dvojité zdanenie daňou z prevodu nehnuteľností, skrátenie nároku na odpočet dane z pridanej hodnoty a zákaz lízingu rozpočtovým organizáciám a obciam. Pre porovnanie, v Českej republike klesol v uplynulom roku lízing nehnuteľností medziročne o 22 % a dosiahol 4,36 mld. Kč.

Najväčšou spoločnosťou na Slovensku poskytujúcou lízingové služby bola v minulom roku VW Finančné služby s celkovým objemom obchodov 4,06 mld. Sk. Druhým bol CAC Leasing Slovakia s 3,56 mld. Sk a treťou OB Leasing Slovakia s 3,52 mld. Sk. Dvojmiliardovú hranicu prekročil aj LB-Leasing a lízingová skupina BOF. Obchody sa viac ako 1 mld. Sk uzavreli Tatra Leasing a DaimlerChrysler.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

17. 1. 2025

USD 1,030 0,003
CZK 25,265 0,034
GBP 0,845 0,002
HUF 412,650 0,300
CAD 1,486 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS