Avizovaná novela zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby (zákon o veľkej privatizácii) nie je podľa Fondu národného majetku SR (FNM) nevyhnutná. Navrhované zmeny by navyše v určitých prípadoch mohli spôsobiť oddialenie privatizácie niektorých podnikov. Pre agentúru SITA to povedala hovorkyňa FNM Tatjana Lesajová.
Novela zákona o veľkej privatizácii sa týka strategických podnikov a upravuje techniku vytvorenia štátnych akciových spoločností. Akciové spoločnosti by mali zakladať príslušné rezorty a nie FNM ako doteraz. Fond však nevidí dôvod na zmenu zakladateľského subjektu akciových spoločností. Súčasné znenie zákona o veľkej privatizácii podľa názoru FNM zabezpečuje aj dostatočnú transparentnosť procesu odštátnenia a predaja majetku.
Podľa názoru Ministerstva pre správu a privatizáciu národného majetku SR (MSPNM) by však novela proces zakladania akciových spoločností zjednodušila. Nový spôsob by uľahčil proces komunikácie medzi zakladateľským rezortom a MSPNM a fond by následne predával už len akcie určené na predaj. Zákon v súčasnosti ustanovuje podmienku ponechania 51 % akcií strategických podnikov vo vlastníctve štátu. Druhá časť pripravenej novely by mala zakotviť podmienku zachovania takéhoto podielu štátu aj po reštrukturalizácii a transformácii podnikov. Niektoré podniky, najmä z oblasti elektroenergetiky sa totiž rozčlenia na viacero subjektov. V prípade schválenia novely v marci by v procese privatizácie strategických podnikov podľa MSPNM nemalo prísť k žiadnym časovým posunom.