Po miernom medzimesačnom náraste januárových cien priemyselných výrobcov analytici očakávajú, že v nasledujúcom období by mal byť ich nárast výraznejší. Najvyšší nárast pritom analytici predpokladajú vo februári pod vplyvom deregulácie cien.
Podľa analytika Tatra banky Róberta Pregu Slovensko zaznamenalo už druhý mesiac po sebe priaznivý vývoj, po relatívne vysokých tempách rastu priemyselných cien v priebehu minulého roka. V januári vzrástol index cien priemyselných výrobcov (PPI) medziročne o 7,9 %. V decembri uplynulého roka pritom nárast predstavoval 9,1 % a v priemere ceny v priemysle v uplynulom roku stúpli o 9,8 %.
Najvyšší medzimesačný rast v tomto roku zaevidujú priemyselné ceny podľa analytikov vo februári, keď sa prejaví vplyv deregulácie cien. „Vysoká porovnávacia báza z minulého roka, nižšie ceny ropy v ročnom priemere, ako aj slabší americký dolár umožnia v ďalšom priebehu tohto roka zmiernenie cenového rastu vo výrobe,“ uviedol R. Prega. Podľa jeho predpokladov by mal rast cien rast cien priemyselných výrobcov na konci roka dosahovať 5,5 %.
Podobný názor vyjadril aj Pavol Ondriska zo Slávie Capital, podľa ktorého sa v nasledujúcom období vplyv zvýšenia regulovaných cien energetických vstupov pre priemysel premietne aj do vyšších cien mnohých výrobkov. „Podniky síce môžu znížiť náklady, predovšetkým personálne, avšak na zníženie vysokej energetickej náročnosti, ktorá trápi väčšinu priemyselných odvetví na Slovensku, nemajú dostatok finančných zdrojov,“ uviedol P. Ondriska.
Podľa analytika Slovenskej sporiteľne Tomáša Kmeťa klesli priemyselným výrobcom v januári oproti decembru vstupné náklady najmä pri rafinérskych a ropných produktoch, a to pod vplyvom cenového vývoja na svetových trhoch a pohybu kurzu koruny voči doláru. Výrazne však stúpli ceny výrobcov poľnohospodárskych výrobkov a potravín. „Tento trend sa veľmi priamo odráža aj na spotrebiteľských cenách, keďže potraviny majú na infláciu najväčší vplyv. Výrobcovia tak preniesli zvýšenie svojich nákladov na spotrebiteľov,“ uviedol T. Kmeť.
Ceny priemyselných výrobcov sa v januári oproti decembru 2000 zvýšili v úhrne o 0,3 %. Podľa údajov Štatistického úradu SR výrobné ceny v porovnaní s januárom 2000 v úhrne vzrástli o 7,9 %, pri raste cien produktov banskej a povrchovej ťažby o 11,2 %, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 11 % a produktov priemyselnej výroby o 7,1 %. Ceny poľnohospodárskych výrobkov v januári oproti januáru 2000 v úhrne vzrástli o 8,4 %. Ceny stavebných prác sa zvýšili v januári oproti decembru o 0,7 % a v porovnaní s januárom 2000 o 7,3 %.