Slovenská republika bude musieť pred vstupom do Európskej únie (EÚ) prehodnotiť svoj aktuálny kurzový režim a prispôsobiť ho kritériám európskeho mechanizmu devízových kurzov. Pri vstupe SR do EÚ by mal kurzový režim zodpovedať kritériám mechanizmu označovaného ERM 2, následne by sa mal modifikovať pri vstupe krajiny do Európskej menovej únie (EMÚ). Na brífingu to po návrate zo Sofie, kde sa uskutočnilo stretnutie ministrov financií kandidátskych krajín EÚ, uviedla ministerka financií SR Brigita Schmögnerová.
Podľa jej slov by sa pre Slovensko v tomto smere javil ako najvýhodnejší fixný kurzový režim s fluktuačným pásmom, čo by vlastne znamenalo návrat k režimu, ktorý SR využívala pred zavedením v súčasnosti platného riadeného floatingu. Ministerka nevylúčila ani možnosť, že by Slovensko mohlo zvážiť využitie kurzového režimu označovaného ako Currency Board, čo je vlastne fixný kurzový režim s naviazaním na niektorú z európskych mien. Ministerka považuje tento typ menového režimu, ktorý je charakteristický tým, že množstvo domácej meny v krajine musí byť kryté rovnakým množstvom devízových rezerv v štáte, za veľmi výhodný z dôvodu jeho nízkej zraniteľnosti. „Problematika samotného výberu najvýhodnejšieho kurzového režimu je však v plnej kompetencii Národnej banky Slovenska,“ uviedla ministerka.
Problematika kurzových režimov a ich úloha pri zabezpečovaní makroekonomickej stability bola jednou z tém, ktorej sa na dvojdňovom stretnutí v Sofii venovali ministri financií krajín usilujúcich sa o vstup do EÚ. V súčasnosti sedem z týchto krajín využíva fixné kurzové režimy, štyri krajiny majú zavedený riadený floating, špecifickú úpravu využíva len Maďarsko v podobe režimu označovaného ako crawling peg. Devízový kurz v tomto režime sa v pravidelnom čase upravuje podľa zmien v skupine vybratých kvantitatívnych ukazovateľov, napríklad inflácie. Podľa B. Schmögnerovej ministri všetkých kandidátskych krajín jasne deklarovali svoj záujem vstúpiť do EMÚ po začlenení do EÚ. Jedným z dôležitých kritérií vstupu je preto práve úprava a správna voľba vhodného kurzového režimu krajiny.