Rast hrubého domáceho produktu SR by mohol podľa exprezidenta Východoslovenských železiarní Košice Gabriela Eichlera ročne dosahovať 6 až 7 %. „V krajine je však nízka vymáhateľnosť práva a chýbajú jej ‚pro-biznisové‘ zákony. Okrem vysokých daní mám tiež pocit, že daňové kontroly navštevujú cudzích podnikateľov oveľa častejšie než domácich,“ povedal exprezident VSŽ na prvom tohtoročnom Dynamic Manager Fórum „NATO – perspektíva Slovenska pre tretie tisícročie“ na tému „Zahraničné investície – organická súčasť integrácie“.
Aj vicepremiér pre ekonomiku Ivan Mikloš považuje kvalitné právne a podnikateľské prostredie za kľúčové, hlavne pre slovenské integračné ambície. „Spolu s postupujúcou reštrukturalizáciou ekonomiky tvorí potenciál pre oveľa vyšší prílev zahraničných investícií. Tie so sebou prinášajú inovácie a sú podmienkou ekonomického rozvoja,“ konštatoval. Pre Slovensko hovorí podľa neho v porovnaní s podobnými krajinami nižšia cena porovnateľne vysokokvalifikovanej pracovnej sily a množstvo kapacít v súkromných rukách. Ich podkapitalizácia ich núti hľadať si zahraničného investora.
„Slovensko sa, podobne ako vyspelé štáty, vyrovnáva s trendom globalizácie, no okrem neho navyše ešte s postkomunistickou transformáciou a vlastným špecifikom, ktoré pracovne voláme ‚mečiarizmus‘,“ povedal I. Mikloš. Prílev zahraničných investícií na rozdiel od krajín Visegrádskej štvorky pribrzdila tiež dlhodobá neexistencia systému stimulov, tvrdí vicepremiér. Veľa si však sľubuje od pôsobenia Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu, ktorá v tomto roku očakáva 35 až 40 novozačatých investičných projektov.
Podpredseda vlády pre ekonomiku odhadol objem priamych zahraničných investícií na Slovensku za minulý rok na približne 1,5 mld. USD, pričom ich prílev od roku 1990 do predminulého roka bol na úrovni len 2,1 mld. USD. G. Eichler ale nerozlišuje medzi zahraničnými a domácimi investíciami. Súhlasí, že smerovanie SR do EÚ a NATO je pre krajinu veľmi dôležité, za oveľa podstatnejšie označil postupné odstránenie byrokracie a korupcie. „Vstup nových krajín do únie zvýši konkurenciu a pružnosť jej trhu, čo terajším členom pomôže reagovať na globalizačné trendy a znížiť relatívne vysokú nezamestnanosť,“ dodal I. Mikloš.