Realizovať dereguláciu cien energií je podľa Gabriela Eichlera veľmi náročné. „Neviem, či sa to už niekomu podarilo dobre urobiť,“ povedal exprezident VSŽ, ktorý predtým pôsobil aj ako podpredseda predstavenstva českej elektroenergetickej firmy ČEZ. Štát by sa mal podľa neho vyvarovať nerovnomernej liberalizácie cien u výrobcov na jednej strane a odberateľov na strane druhej.
„Smutným príkladom populistickej deregulácie je energetická kríza v Kalifornii,“ skonštatoval G. Eichler. V januári sa obyvatelia časti tohto amerického štátu museli vyrovnať s cyklickým odstavovaním dodávok elektrickej energie. Nedostatok výrobných kapacít, ktoré nedokázali pokryť dopyt po energii, spôsobil značný rast veľkoobchodných cien, nárast však distributéri energie nemohli preniesť do regulovaných cien pre konečných spotrebiteľov. Tento nepomer doviedol na pokraj bankrotu dve najväčšie kalifornské distributérske firmy Pacific Gas and Electric a Southern California Edison. Riešenie situácie prevzali kalifornské úrady, ktoré začali pre nesolventných distributérov nakupovať elektrinu.
Slovenský vládny kabinet sa minulú stredu opätovne nedohodol na podobe návrhu zákona o regulácii v sieťových odvetviach. Rezort hospodárstva ako predkladateľ má so Stranou demokratickej ľavice zatiaľ rozdielne názory na tzv. prechodné riešenia regulácie cien. Tie sú podľa ministra hospodárstva potrebné kvôli únosnosti regulácie na celkovú sociálnu situáciu spoločnosti. Problematickou zostáva otázka preklenutia obdobia, kým bude môcť novovzniknutý úrad v plnom rozsahu od vlády prevziať právomoci regulovať ceny energie, vodného a stočného, telekomunikácií a železníc. Ministerstvo hospodárstva navrhuje zabezpečiť jeho činnosť prostredníctvom príspevkov regulovaných subjektov. Takáto forma je podľa neho bežná tiež v okolitých krajinách.