Obvodný odvolací súd v San Fanciscu potvrdil rozhodnutie prvostupňového okresného súdu v prípade sporu spoločnosti Napster a Americkej asociácie nahrávacieho priemyslu (RIAA) kvôli porušovaniu autorských práv internetovou službou Napster. Súd sa taktiež uzniesol, že Napster poškodzuje trh minimálne dvoma spôsobmi, znižuje počet predaných CD nosičov medzi stredoškolskými študentmi a vytvára žalobcovi bariéry pre vstup na trh digitálneho získavania hudby z internetu. Uvádza sa to v súdnej správe zverejnenej na internete.
Pôvodné rozhodnutie okresnej sudkyne však podľa odvolacieho súdu príliš zaťažuje obvineného, spoločnosť Napster, a preto stanovuje zodpovednosť aj RIAA. Asociácia tak sama musí upozorniť na materiál a súbory chránené copyrightom. Napster potom musí zabezpečiť zrušenie prístupu k takto určeným materiálom.
Samotná služba Napster bude fungovať naďalej, pretože súd potvrdil aj dočasné pozastavenie pôvodného rozhodnutia o zrušení služby z júla minulého roka. Ďalší chod služby ovplyvní až nové rozhodnutie okresného súdu, ktoré odvolací súd nariadil. Napster už teraz prehlásil, že sa plánuje odvolať voči akémukoľvek zákazu činnosti.
Rozhodnutie o zastavení distribúcie materiálov chránených copyrightom vydala koncom júla minulého roku okresná sudkyňa Marilyn Patel na základe žaloby RIAA. Asociácia zastupuje viacero spoločností vrátane „veľkej päťky“ nahrávacích spoločností BMG Entertainment, EMI Recorded Music, Sony Music Group, Universal Music Group a Warner Music Group.
Aplikáciu Napster si možno zdarma stiahnuť z internetu. Po jej nainštalovaní má užívateľ možnosť pripojiť sa na server, kde si môže vymieňať si skladby vo formáte „mp3“ s ostatnými pripojenými užívateľmi. Podľa prieskumu spoločnosti Webonize si počas víkendu 10. až 11. februára užívatelia stiahli prostredníctvom Napsteru 250 miliónov skladieb.
Mediálne zoskupenie Bertelsmann v utorok potvrdilo, že bude s prevádzkovateľmi portálu Napster naďalej spolupracovať a hľadať vzájomne výhodné riešenia. Spoločnosť Bertelsmann sa už skôr dohodla s Napsterom na aliancii, ktorá počíta s tým, že sa služba stane od júna alebo júla platená.
Vyjadrenie Bertelsmannu súvisí s pondelkovým rozhodnutím amerického Federálneho odvolacieho súdu, podľa ktorého nesmie portál Napster umožňovať výmenu obsahu podliehajúceho ochrane autorského práva.
Napster založil v máji 1999 Shawn Fanning. Tento portál umožňoval používateľovi voľné sťahovanie nahrávok od iných používateľov.
S rastúcou obľubou tohto portálu obrovské nahrávacie spoločnosti prichádzali o obrovské finančné zisky, a preto napríklad Bertelsmann, Sony Music, EMI, Universal Music alebo Warner Music podali na Napster žalobu a obvinili ho z porušovania autorských práv. Od počiatku procesu však dosiahol Napster s niektorými spoločnosťami čiastočné zmierenie a s Bertelsmannom sa dokonca dohodol na poskytovaní platených služieb.