Euro strácalo. Strácalo napriek novým zlým číslam z Ameriky a strácalo napriek dobrým číslam z eurozóny. Obraz načrtnutý makrodátami síce možno nebol až tak jednoznačný, napriek tomu hlavné smery boli jasné.
Pokračujúca stagnácia eura a jeho neschopnosť vyťažiť z amerických problémov začína znervózňovať i trh a tak euro v závere týždňa strácalo napriek prekvapujúco priaznivej správe o raste nemeckej priemyselnej produkcie. Naopak, dolár nepodkopala ani správa o prudkom páde nevýrobného NAPM.
To, že je výrobný sektor v Amerike vo vážnych problémoch, je zrejmé. Minulotýždenné výrobné NAPM padlo ku 40, keď 50 predstavuje neutrálnu hranicu, hodnota nad znamená očakávaný rast a hodnota pod očakávanie poklesu. Tento týždeň bol ohlásený pokles nevýrobného NAPM z decembrových 61,1 na 50,1. Okrem tejto zlej správy zverejnili USA ešte vývoj produktivity za posledný kvartál – táto rástla mierne nad očakávaniami.
Jedinou výrazne zlou správou eurozóne bol nečakaný nárast nemeckej nezamestnanosti z 9,3 na 10%. Ďalšie správy z Nemecka už boli optimistickejšie – výrobné objednávky rástli o 2,7% a priemyselná produkcia stúpla o 0,7%. Dobrou správou bol i rast spotrebiteľskej spokojnosti vo Francúzsku na novú rekordnú výšku. Temnou stranou v eurozóne zostáva inflácia – nemecká CPI stúpla v januári z 2,2 na 2,4%.
Neschopnosť eura podtrhuje pomerne nízka aktuálna atraktivita dolárových aktív. Treasuries v posledných týždňoch prinajlepšom stagnujú, blue chips si stále neúspešne udierajú hlavu v snahe preraziť hranicu 11,000 bodov a technológie sa riadia heslom krok vpred dva kroky nazad, znamenajúcom zmazanie doterajších tohtoročných ziskov. Súčasný líder technológií Cisco ohlásil zisk i tržby pod očakávaniami a NASADQ sa opäť priblížil k hranici 2,500 bodov.
Na druhej strane nie sú euro aktíva oveľa zaujímavejšie – dlhopisy strácali po poklese výhľadu na znižovanie sadzieb a akciové trhy boli ťahané nadol technológiami kopírujúcimi NASADQ a telekomom tlačeným stále hlavne zo strany bývalých monopolov.
Zdá sa, že v súčasnosti nikto nezískava a všetci skôr strácajú. Vysvetlením môže byť to, že v období silnej neistoty sa dá ťažko robiť niečo iné ako čakať. Áno, Amerika je v súčasnosti v niečom ako recesia, otázka je či v druhom polroku prudko porastie alebo nie. Áno, eurozóna je na tom lepšie, na druhej strane stále žijú obavy z toho, že bude znášať americké problémy horšie, ako sa zdalo. Ochota otvárať hocijaké nové pozície je zdá sa malá. A malá asi zostane až do ďalších správ, jasnejšie naznačujúcich budúci vývoj.