Výnosy elektroenergetických podnikov zo zdraženia elektrickej energie v objeme necelých 4,8 mld. Sk si Slovenské elektrárne, a.s. (SE) a tri rozvodné podniky rozdelia v pomere 78:22.
Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ odboru energetického poradenstva SE Ján Dohňanský.
Pri predposlednom zdražovaní začiatkom minulého roka pripadlo elektrárňam 80 % a rozvodným závodom 20 %. Pôvodný návrh elektroenergetikov z konca roka 2000, ktorý hovoril o rozdelení výnosov z terajšieho rastu cien podielom 82 ku 18 v prospech SE, ministerstvo hospodárstva nakoniec neakceptovalo. „Konkrétne cenové tarify sú monemtálne predmetom rokovaní medzi elektrárňami a rozvodnými podnikmi,“ konštatoval J. Dohňaský.
V prípade schválenia pôvodného návrhu zvýšenia cien elektrickej energie očakávali podniky výnosy vyššie až o 5,3 mld. Sk. Takmer 600-miliónový rozdiel spôsobilo presunutie zdraženia z januára na február a zmena navrhovaných sadzieb pre domácnosti z 20 % na 15 % a pre podniky z 10 % na 12 %. Úpravu cien elektrickej energie schválila v polovici decembra uplynulého roka vláda na svojom mimoriadnom rokovaní.
Rezort hospodárstva už vypracoval koncepcie reštrukturalizácie a privatizácie rozvodných energetických podnikov (REP), ktorými sa na svojej schôdzi má v najbližšej dobe zaoberať slovenská vláda. Štátne podniky Západoslovenské energetické závody Bratislava, Stredoslovenské energetické závody Žilina a Východoslovenské energetické závody Košice sa počas práve začatého roka pretransformujú na akciové spoločnosti. Po odčlenení teplární ich spolu s nimi čaká čiastočná privatizácia. Podniky zabezpečujú nákup elektrickej energie od SE, distribúciu, prevádzku elektrizačnej sústavy a dodávku elektrickej energie veľkoodberateľom a maloodberateľom z podnikateľského sektoru a obyvateľstvu. Celkovo majú viac ako 2,350 mil. odberateľov. Ich účtovná hodnota predstavuje viac ako 28,5 mld. Sk.
O ďalšom postupe transformácie SE rozhodne mimoriadne valné zhromaždenie koncom apríla. Vyčleniť z elektrární by sa po ňom mala Slovenská prenosová sústava, a.s., ktorej vznik je naplánovaný k 1. máju. Prípadný investor do nej môže vstúpiť až po niekoľkých rokoch. Ďalšími novovzniknutými spoločnosťami na báze elektrární budú akciové spoločnosti Košická teplárenská, Prešovská teplárenská a SE, ktoré by mali byť tiež čiastočne privatizované. SE vyrábajú približne 85 % elektrickej energie spotrebovanej na Slovensku. Okrem toho zabezpečujú výrobu, tranzit, dovoz, vývoz a predaj elektrickej energie, prevádzku prenosovej sústavy, ako aj výrobu, prenos a predaj tepla. Podnik dosiahol za prvých desať mesiacov minulého roka stratu 0,676 mld. Sk, v predminulom roku vykázal stratu 3,92 mld. Sk.